Konveksiyonel yağış nedir? Konveksiyonel yağış nerelerde görülür?

Yeryüzü için olmazsa olmaz olaylardan birisi yağışlardır. Yağışlar yerüstü ve yeraltı kaynaklarını besler. Tabii ki bu yağışlar özelliklerine göre ayrılmaktadır. Peki Konveksiyonel yağış nedir? Konveksiyonel yağış nerelerde görülür? Konveksiyonel yağış nasıl oluşur? Konveksiyonel yağışın özellikleri nelerdir? Konveksiyonel ne demektir? Daha fazlası haber detayında...

Eğitim 28.09.2020 - 15:54 28.09.2020 - 15:54

Konveksiyonel yağış; Konvektif yağış, Kırkikindi yağışı, Yükselim yağışı olarak da adlandırılmaktadır. ısınan hava parselinin, her 300 metre mesafede, 3 derece soğuyarak içeriğindeki nemin yoğunlaşması sonucu oluşan kümüliform bulutlarının neden olduğu yağıştır. Konvektif yağışlar genellikle sağanak olarak tabir edilen, kısa süreli yağışlardan ibarettirler.

KONVEKSİYONEL YAĞIŞ NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Şimşek aktivesi, konvektif yağışları stratiform tipi bulutların neden olduğu kararlı hava yağışlarından ayıran en önemli özelliğidir. Konveksiyonel yağışlar ya da yükselim yağışları geniş düzlüklerde sık görülen bölgesel karakterli, genellikle kısa süreli ve şiddetli yani sağanak yağışlardır. 

Konveksiyonel yağışlar Türkiye'de en çok geniş düzlüklerin büyük alanları kapladığı İç Anadolu Bölgesi'nde görülür. Bölgede konveksiyonel yağışlar yöresel ismi ile kırkikindi olarak da bilinir. İsminden de anlaşılacağı gibi özellikle ilkbahar aylarında 40-45 gün boyunca öğleden sonraları etkili olur.

KONVEKSİYONEL YAĞIŞLAR NASIL OLUŞUR?

Düzlüklerde ışıma yoluyla ısınan hava yükselir. Yükselen hava soğur ve içindeki nem yoğunlaşır ve yağmur oluşur. Dünyada en çok ekvator kuşağında görülür. Ekvatoral bölgede yıl boyunca görülür. Orta kuşakta ise ilkbahar ve yaz aylarında gözlenir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@