Koray Aydın'dan yeni parti açıklaması! En büyük zararı...

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın, Babacan ve Davutoğlu’nun kuracağı iki yeni partinin en büyük zararı MHP'ye vereceğini açıkladı.

Siyaset 06.10.2019 - 14:15 06.10.2019 - 14:15

Eski AK Partili Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı iki yeni partinin ittifaklarda değişikliğe neden olacağı tartışmaları yaşanırken, son günlerde ise İYİ Parti'nin CHP ile ittifakı bozarak AK Parti ile ittifak yapacağı konuşuluyor. Duvar’a konuşan İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın, partisi hakkında yaşanan tartışmaları, ittifak olasılıklarını, yeni partileri ve eski AK Partili Bakan Faruk Çelik’in cumhurbaşkanlığı seçimi için önerdiği yüzde 40+1 formülünü değerlendirdi.

"ÇARESİZLİĞİN DIŞA VURUMU"

Koray Aydın, Çelik’in sözlerini “çaresizliğin dışa vurumu” olarak değerlendirirken, “Yüzde 50+1 varsa, altını çizerek söylüyorum bununla bir defa daha seçime gitmeliyiz. Bu kurdukları ucube sistemi bu millet yüzlerine yüzde 50+1’le çarpmalı” dedi.

İktidarın değişeceğini mutlak olarak gördüğünü belirten Aydın, “Bu bir süreçtir ve artarak devam edecektir. Nitekim araştırmalar da bunun böyle olacağını gösteriyor” diye konuştu.

İYİ Parti’nin yüzde 10.6’yla 11.3 arasında bir yere tabanını oturtmuş olduğunu söyleyen Aydın, “Araştırmalara göre iktidara oy vermeyecek kitlelerin yüzünün en dönük olduğu parti biziz. Müthiş bir avantajımız var. Her partiden oy alma avantajına sahip bir partiyiz” dedi.

"İYİ PARTİ'Yİ AK PARTİ İLE AYNI YERE KONUMLANDIRMAK..."

İYİ Parti’den gelen “Millet İttifakı’na katolik nikahıyla bağlı değiliz” şeklindeki açıklamaları değerlendiren Aydın, şunları söyledi:

"Herkesin şunu kabul etmesi lazım bizler ayrı partileriz. Her konuda ortak hareket edemeyebiliriz. Bunu doğal karşılamak lazım. Seçim dengelerinin değişmesi ve İYİ Parti’nin anahtar parti haline gelmesinden kaynaklanan bir süreci yaşıyoruz. Ben rakamlara meraklı biriyim. İYİ Parti rakamının olmadığı hiçbir denklem tutmuyor. Dolayısıyla Türk siyasetinin geleceğini belirleyecek kilit konuma gelmiş olan İYİ Parti olarak biz ne yaptığını bilen insanlarız.

Hemen bizi alıp AK Parti’yle bir yere konumlandırmak gibi bir çaresizliği kimse yazmasın, çizmesin. Bu doğru olmaz. Burada biz parti olarak kural koyuyoruz. Siyasi partiler terörle arasına mesafe koymayı becerebilmelidir. Hem parlamentoda olup hem de dağla iltisaklı bir görüntü içerisindeysen demokrasi konusundaki bütün sözlerin havada asılı kalır. Halkın sana verdiği bu imkanı ve fırsatı dağla arana mesafe koyarak kendi kararınla bunu bir demokrasi mücadelesine çevirirsen bu Türkiye’nin kazancına olur. Bu kırmızı çizgimiz."

"BABACAN VE DAVUTOĞLU MHP'YE ZARAR VERECEK"

Babacan ve Davutoğlu önderliğinde kurulacak iki yeni partinin en büyük zararı MHP’ye verdiğine dikkat çeken Aydın, “AK Parti içinde küsüp Millet İttifakı paydaşlarına oy vermeyip, kendi ittifakı içerisinde bir diğer partiye oy veren büyük bir kitle var. Bu kitle yeni kurulan partilere yüzünü dönmüş. Mantıken de çok yanlış değil. Bu işten en büyük zararla çıkacak parti MHP’dir” dedi.

Yeni partilerin yeni bir ittifak alanı oluşturabileceğini belirten Aydın, “Bunun için de biz de olabiliriz, bizsiz de olabilir. Cumhur İttifakı’nın adayının karşısında herkes akli-selim olur tek aksta da birleşilebilir. Hepsi mümkündür. Bunlar siyasetin feraset kısmı ile alakalı. Onu zaman, şartlar gösterir” diye konuştu.

Aydın, Cumhurbaşkanlığı seçimi için gerekli yüzde 50+1’in de “risk değil tam tersine çok büyük bir avantaj” olduğunu söyledi ve ekledi:

"Bir taraf o kadar küçülüyor ki diğer taraf ikinci turda sonuç alır.”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@