Koronavirüs testi pozitif çıkanların yüzde 90'ı bulaştırıcı değil! PCR testiyle ilgili dikkat çeken ifadeler...

ABD'de bitmek bilmeyen koronavirüs testi tartışmaları yine alevlendi. PCR testinin önemsiz miktarda virüs taşıyanları da pozitif gösterdiği için bulaştırıcı olanları tespit etmede zorluklara neden olduğu belirtildi.

Dünya 02.02.2021 - 22:12 02.02.2021 - 22:12

Ney York Times'da yer alan habere göre, ABD’li uzmanlar, Temmuz ayında Massachusetts, New York ve Nevada’da Covid-19 için için test edilen insanların yüzde 90’ının koronavirüsün neredeyse hiç izini taşımadığını açıkladı. Sağlık uzmanları, ABD’de Covid-19 için en yaygın kullanılan PCR testinin çok hassas olduğunu ve muhtemelen bulaşıcı olmadıkları için vücutlarında önemsiz miktarda virüs bulunan kişilerin negatif olarak tanımlanması gerektiği çağrısında bulundu.

TESTLER YÜKSEK RİSK OLUŞTURAN KİŞİLERE GÖRE AYARLANMALI

Bununla birlikte, bir kişiye virüs bulaşıp bulaşmadığına dair “evet” veya “hayır” cevabı veren PCR testi, hastanın vücudunda ne kadar virüs olduğunu söylemiyor. PCR testleri, virüsten gelen genetik maddeyi döngülerde analiz ediyor ve günümüzde kullanılan testler tipik olarak 37 veya 40 döngü sürüyor, ancak uzmanlar bu döngü sayısının çok yüksek olduğunu beliterek, risk oluşturmayan çok küçük virüs miktarlarını tespit ettiğini belirtti. New York Times’a konuşan doktorlar testlerde daha az döngü eşiği bulunmasını ve böylelikle daha fazla virüs içeren ve risk oluşturan kişilere odaklanılması gerektiğini söyledi.

PCR TESTİ DÖNGÜ EŞİĞİ AŞAĞI ÇEKİLMELİ

Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu'nda bir epidemiyolog olan Dr. Michael Mina, ''Her şey için tek bir tür veri kullanıyoruz ve bu sadece artı veya eksi... Ve bunu klinik teşhis için, halk sağlığı için ve politika kararları için kullanıyoruz. Testlerin 30 veya altında bir döngü eşiğiyle yapılması gerek. Böylece daha çok bulaştırıcı olanlara odaklabiliriz.'' vurgusunda bulundu.

Yorumlar