Koronavirüsten sonra bir yenisi daha! Çocukları hedef alıyor

Çin’den yayılan koronavirüs tehdidi tüm dünyayı alarm durumuna geçirmişken, Kolombiya’da çocukları hedef alan yeni bir virüsün yayıldığı ortaya çıktı.

Sağlık 29.01.2020 - 11:51 29.01.2020 - 11:51 Bülent Deniz

Dünya Çin’den yayılan koronavirüs salgınıyla baş etmeye çalışırken, Türkiye dahil birçok ülke alarm durumuna geçti. Özellikle havalimanlarında çeşitli önlemler alan yetkililer, virüs taşıyan kişilerin tespit edilerek topluluk içine karışmasını engellemeye çalışıyor. İstanbul Havalimanı’nda da karantina odaları kurulurken, Aksaray’da koronavirüs taşıdığı iddia edilen Çinli turistin domuz giribi olduğu ortaya çıktı.

Avrupa ülkeleri ve ABD’de de koronavirüs taşıyan kişiler olduğu ortaya çıkmışken, Kolombiya’dan korkutan bir açıklama daha geldi. Kolombiya’da çocukları hedef alan bir virüsün, 6 günde 6 çocuğu öldürdüğü belirtildi.

NEDENİ BİLİNMİYOR

Kolombiya Sağlık Bakanlığı ülkenin kuzeybatısındaki Choc eyaletinde yer alan Bajo Baud bölgesindeki Wounnaan yerli barınağında görülen bir başka salgının, 23 Ocak'tan bu yana 6 çocuğun ölümüne, 60’tan fazla kişinin hasta olmasına neden olduğunu açıkladı.

Bölgede başlayan salgının nedeni henüz tam olarak bilinmezken, Sağlık Bakanlığı Choc’daki yerel merkezinin durum değerlendirmesi yaptığını, Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün (INS) de 'kalıcı koordinasyon' için operasyonu sürdürdüğünü bildirdi.

“KİMSE BİZE BUNUN NEDENİNİ SÖYLEMİYOR”

Kolombiya Wounaan Halk Otoriteleri Konseyi'nin (Woundeko) yasal temsilcisi Orlando Moya, yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada, salgınının 10 yaşın altındaki çocuklarda ateş, kusma ve ishale neden olduğunu belirtti. Moya açıklamasında, “Çocuklar ölüyor, sonuncusu dün öğle saatlerinde öldü. Kimse bize bunun nedenini söylemiyor” diyerek duruma tepki gösterdi. Choc Sağlık Bakanı Carlos Tirso Murillo, salgınla ilgili henüz net bir bilgi vermezken, salgının temiz su bulunamaması nedeniyle akut bir ishal salgını olabileceğini ifade etti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@