Koronavirüsü çocuklara nasıl anlatmalıyız?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (covid-19) salgını, sadece sağlığımızı değil sosyal hayatımızı da olumsuz etkilerken, anne babaların çocukları için endişesini de arttırdı. Peki uzmanlar bu konuda ne öneriyor?

Sağlık 04.12.2020 - 02:58 04.12.2020 - 02:58

Karantina sürecinden en çok etkilenenler çocuklar olurken anne babalarda çocukları bu sürece alıştırmakta zorluk çekiyor. Uzmanlar, çocukların soyut kavramları anlamlandırmakta yaşları gereği beceri sahibi olamadıklarını söyleyerek, ailelerin çocuklarına salgın hakkında dürüstçe kısa ve net bilgilendirmelerde bulunmalarını tavsiye ediyor.

Kullandığımız Dil Önemli

Eğitim hayatlarındaki değişimden sonra yeni sisteme alışmakta zorluk çeken çocuklarların, yaşayacakları kaygı ve stresin önüne geçmek için daha kaliteli vakit geçirmek ve endişe verici söylemlerden uzak durmak gerekir. Aile bireylerinin çocuklarını, karşılaşılacak olası durumlar ile ilgili bilgilendirmesi ve olası sorunlara karşı plan yapması hem zamandan kazanım sağlar hem de süreç içerisindeki gerilimi azaltır.

Önlemler Hakkında Bilgilendirmek

Alınması gereken önlemlerin virüse yakalanma oranını azalttığı gözlemlenirken bu önlemlere uyma konusunda çocukların da yeterli bilgiye sahip olması gerekir. Maske, mesafe ve hijyen konusunda anlaşılır bir dil kullanmak, akıllarında soru işareti bırakmamak yaşayacakları süreci sağlıklı bir şekilde atlatmaları için önemli bir adım. Aile içinde tüm bireylerin kurallara uyması da çocukları olumlu yönde teşvik eder.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@