Kripto varlıklar, kuralları olmadan finans aracı olarak kullanılıyordu. Dünyada kripto para yatırımcılarını koruyacak ve olumsuzluklara karşın tedbir getiren kural arayışına girildi.

Hulusi Akar: Darbeciler başımıza geç dedi, hastır ulan dedim! Hulusi Akar: Darbeciler başımıza geç dedi, hastır ulan dedim!

Türkiye de bu konuda uzun zamandır yaptığı çalışmaları sonlandırarak, kripto para yasasını çıkardı.

Böylelikle piyasalara güven gelecek ve uluslararası normlara da uyum sürecine girilecek.

Kripto varlık ekosistemine yönelik düzenleme içeren "Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi", 26 Haziran'da TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

İlk yasal çerçeve

Türkiye'de kripto varlıklara dair ilk yasal çerçeve oluşturuldu.

Kripto varlıklara yönelik düzenlemeleri kapsayan "Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

"Cüzdan" tanımlandı

Kanuna göre, "cüzdan" kripto varlıkların transfer edilebilmesini ve bu varlıkların ya da bu varlıklara ilişkin özel ve açık anahtarların çevrim içi veya çevrim dışı olarak depolanmasını sağlayan yazılım, donanım, sistem ya da uygulamalar olarak tanımlandı.

"Kripto varlık"

"Kripto varlık", dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak elektronik olarak oluşturulup saklanabilen, dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan ve değer veya hak ifade edebilen gayri maddi varlıkları tanımlarken, "Kripto varlık hizmet sağlayıcı" da platformları, kripto varlık saklama hizmeti sağlayan kuruluşları ve bu Kanuna dayanılarak yapılacak düzenlemelerde kripto varlıkların ilk satış ya da dağıtımı dahil olmak üzere kripto varlıklarla ilgili olarak hizmet sağlamak üzere belirlenmiş diğer kuruluşları ifade edecek.