Kudüslü kadınların sesi: Hepimiz Meryemiz!

Kudüslü kadınlara destek olmak ve yaşadıkları sıkıntıları herkese duyurmak adına kurulan Uluslararası Hepimiz Meryemiz Platformu Türkiye Temsilciliği, UKEAD Merkezi’nde düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Filistin 30.07.2019 - 13:19 30.07.2019 - 13:19

1 Mart’ta İstanbul’da düzenlenen “Hepimiz Meryemiz” kitlesel yürüyüşünün Türkiye ve dünya medyasında geniş yankı bulması ve anlamlı bir etki meydana getirmesiyle kampanya çerçevesinde çalışmaların sürdürülebilirliği açısından en önemli hedeflerden biri olan Uluslararası Hepimiz Meryemiz Platformu, Nisan 20119’da yaklaşık 20 ülkeden bir araya gelen misafirlerle yapılan ‘Kudüslü Kadın Direniş ve Meydan Okumanın Adı’ programın sonunda kuruldu. Türkiye’nin Dönem Başkanlığı yaptığı platformun uluslararası yönetimi Türkiye, Katar, Ürdün Lübnan, Malezya, Pakistan, Endonezya ve Cezayir, platformun altyapısını oluşturmaya başladı. Ana kuruluş gayesi, Kudüs’te tüm insanlık adına adalet ve vicdan nöbetini yerine getiren kadınların seslerini duyurmak, Kudüslü kadınların yaşamları ile ilgili ayrıntıları dünya kamuoyuna hatırlatmak, Kudüslü kadınlara maddi ve manevi destek olabilmek amacıyla geliştirerek, farklı STK’lardan platform temsilcileri oluşturmak ve kadın komisyonları kurmak, Kudüslü kadınların insan ve kadın haklarının korunmasını, desteklenmesini sağlamak, bu konuyla ilgili çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlarla iletişim, istişare ve işbirliği yapmak olan Hepimiz Meryemiz Platformu Türkiye Temsilciliğinin kurulduğunu EKEAD Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu.

"KUDÜSLÜ KADINLARIN SESİYİZ"

UKEAD Başkan Yardımcısı Ayşegül Bayıcı basın toplantısında yaptığı konuşmada Kudüs adına çok büyük bir adım atıldığını söyleyerek Ocak 2019’da başlatılan Hepimiz Meryemiz Kampanyası’nın ses getirdiğini, büyüyerek dünyanın birçok yerinden seslerine ses verildiğini söyledi. Kadınların yaşadığı sıkıntıları dile getirmenin kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Bayıcı, “Belki Kudüs için her zaman çalışmalar yapıldı. Kudüs’ü her zaman dillendirdik ama Kudüslü kadınların yaşamış olduğu sıkıntıları gündeme getirmek aslında ötelediğimiz, ertelediğimiz bir şeydi ve biz Kudüslü kadınların yaşamış olduğu sıkıntıları dile getirmeyi başardık. İnşallah hep beraber yine büyük çalışmalara imza atacağız diye ümit ediyorum.” dedi.

"KUDÜS'TE İNSANLAR ZULÜM GÖRÜYOR"

Kudüs’ten gelen Mescid-i Aksa murabıtı Hatice Khuveys basın toplantısında yaptığı açıklamada, “İsrail polisinin Kudüslü kadınlara karşı yapılan uygulamaları devam ettiği sürece bizim de yapmamız gereken şeyler var.” dedi. İsrail polisinin, hiçbir delil olmadan sadece şüphe üzerinden hareket ederek, kontrol noktalarında kızları durdurduklarını ve hatta onları katlettiklerini dile getiren Khuveys, esirlerin durumunun daha da içler acısı olduğunu belirtti. Yaralı esirlerin tedavi olamadığını, sağlıklı beslenme gibi bir durumlarının olmadığını, ziyaretçilere izin verilmediğini söyleyen Khuveys, hala gençlerin tutuklandığını, günlük olarak ev baskınlarının yapıldığını ve bu ev baskınlarında genç kız veya erkeklerin gözaltına alındığını ve çok ciddi derecede sıkıntılar yaşadıklarını, ev hapsine maruz kalabildiklerini ve yurtdışına çıkış gibi farklı yasaklarla karşı karşıya kalabildiklerini anlattı. Meryemlerin yaşamış olduğu ciddi sıkıntılardan bir diğerinin ise ev yıkımları olduğunu belirten Khuveys insanların bu sebeple evsiz kaldıklarını, ailelerin parçalanma durumunda kaldığını ve Kudüslü Meryem’in bu noktada çok büyük bir acının içerisinde kaldığını vurguladı. Kudüslü Meryem’in sorununu dünyaya taşıma açısından bu kampanyaların çok önemli olduğunu belirten Khuveys sözlerini, “Her birinizle Mescid-i Aksa’da görüşmeyi temenni ediyorum” şeklinde tamamladı.

KUDÜSLÜ MAZLUM KARDEŞLERİMİZ YALNIZ DEĞİL"

UKEAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası Hepimiz Meryemiz Platformu Başkanı Müşerref Gündoğdu basın toplantısında yaptığı konuşmada Filistin topraklarında dünyanın vicdanını kanatan ve tarihe kara bir leke olarak bir süreç yaşandığını ifade ederek “UKEAD önceliğinde Ocak 2019’da Kudüslü kadınlara destek olma ve yaşadıkları sıkıntıları herkese duyurmak adına uluslararası Hepimiz Meryemiz kampanyası başlatıldı. Bu kampanya ile Kudüslü hanımlarımızın acı feryadının duyulmasını, dünyanın her bir köşesindeki vicdan ve merhamet sahiplerinin ayağa kalkmasını ve Kudüs’ten yükselen yardım çığlığına bir umut ve müjde olmasını istedik.” dedi. Türkiye’de başlatılan bu kampanyanın dünyada da vicdanda karşılığını bulduğunu ve bulmaya da devam ettiğini söyleyen Gündoğdu, “ Kudüslü kadınların en önemli simgelerinden biri olan ve Kudüs’te yaşanan sıkıntıları en iyi şekilde ifade edecek olan Hz. Meryem annemizin isminin bilinçli olarak verildiği bu kampanya Kudüs’te ve dünyada büyük yankı bulmuş ve Kudüslü mazlum kardeşlerimizin yalnız olmadıkları bir kere daha hissettirilmiştir.” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@