'Kudüs'ü böyle kaybettik' Nurettin Taşkesen yazdı...

Habervakti.com yazarı Nurettin Taşkesen kaleme aldığı son yazısında Filistin'in işgal fermanı olarak bilinen Balfour Deklarasyonu'nu konu edindi.

Gündem 02.11.2020 - 12:28 02.11.2020 - 12:28

Araştırmacı yazar Nurettin Taşkesen habervakti.com'da yasyınlanan yazısında 103. yıldönümünde İsrail'in Filistin'i işgalinin fermanı olarak bilinen Balfour Deklarasyonu'nu ve o dönem yaşanan kritik olayları tüm ayrıntılarıyla kaleme aldı.

İşte Taşkesen'in dikkat çeken o yazısı:

Kudüs'ü böyle kaybettik!

* 9 Aralık 1917 Kudüs işgalinden 40 gün önce neler yaşandı?

* Basit bir savaş hilesine kanan generaller kimlerdi?

* Tarih kitaplarında yer almayan Bi'rüssebi Bozgunu nedir?

* Bozgundan iki gün sonra neler oldu?

* James Balfour'dan Baron Rotshchild'e gönderilen utanç belgesi

* Balfour Bildirisi'nin metni nasıldır?

* Sykes Picot'u hazırlayan Mark Sykes'in bildirideki rolü nedir?

Bundan tam 103 yıl önce Filistin'de çok önemli olaylar cereyan etmişti. İngiltere liderliğindeki Son Haçlılar, her ne pahasına olursa olsun mukaddes beldeleri özellikle Kudüs'ü ele geçirmeye ve bölgede bir Yahudi devleti kurdurarak İslam Aleminin bağrına bir hançer saplamaya karar vermişlerdi.

Balfour'dan 100 yıl sonra, siyonistlerin İngiltere'den sonraki yeni hamisi olan ABD, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ilan edip ikinci bir Balfour belgesine imza attı. Geçtiğimiz üç sene içinde bazı gafil Arap ülkelerini de kandırarak, "Yüzyılın Anlaşması" yalanıyla Filistin'i tamamen Siyonizmin karanlığında yok etmeye çalışmaktadır.                         

* 9 Aralık 1917 Kudüs işgalinden 40 gün önce neler yaşandı?

Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere, Avrupa'da Almanlara karşı yaptığı savaşı zayıflatmak bedeline, Filistin ve Irak cephesine ağırlık vermişti. 1917 Mart ve Nisan aylarında yapılan iki Gazze Muharebesinde Osmanlı ordusuna mağlup olan İngilizlerin başındaki General Murray görevden alınmış, yerine Avrupa cephelerinin başarılı Generali Allenby  Haziran'da törenle Mısır'a gönderilmişti. Londra'da İngiliz Başbakanı Lloyd George, General Allenby ile tokalaşıp vedalaşırken ona şöyle demişti:

"General, Filistin cephesinden müjdeli haberlerinizi bekliyorum. Bilhassa yılbaşından önce Kudüs'ü alıp, bütün Hıristiyan dünyasına Noel armağanı olarak sunmanızı rica ediyorum."

Allenby, Kahire'ye gelip makamına oturunca kulaklarında Başbakan Lloyd George'nin bu sözleri çınlıyordu. Ama 400 senedir Osmanlı idaresinde bulunan Kudüs'ü ele geçirmek öyle kolay mıydı? General Murray'ın yaptığı hatalara düşmek istemeyen Allenby, hemen Londra'ya bir mesaj çekti:

"Sayın Başbakanım. Bu cephe Avrupa'ya hiç benzemiyor. Karşımızda Alman askeri değil, maneviyatı çok yüksek Osmanlı ordusu var. Bir Osmanlı askerine karşı dört İngiliz askeri olmadıkça taarruza geçmeyeceğim. Bu yüzden acilen takviye kuvvete, silah ve cephaneye ihtiyacım var."

Mesaj yerini bulmuştu. İngiltere Başbakanı Kudüs'ün alınmasına o kadar önem veriyordu ki, her türlü desteği kısa zamanda göndermişti. Böylece Almanların istediği olmuş, Müttefik devletlerin Avrupa'daki kuvvetleri zayıflamıştı. Aslında Allenby'nin İngiliz askeri dediği Hintli ve Yeni Zelandalı zavallılardı. Yeni Zelanda Atlı Çöl Kolordusu önden çarpışarak yolu açıyor, arkadan İngiliz askeri rahatça ilerliyordu. Malum olduğu üzere Kutül Amare'de esir aldığımız 13 bin İngilizin. 9 bini Hintli askerlerden oluşuyordu.

* Basit bir savaş hilesine kanan generaller kimdi?

 General Allenby, Ekim ayının sonuna kadar büyük hazırlıklar yaparak sabırla bekledi. Taarruza geçeceği bölgeyi gizlemesi ve ani bir hücum yapması gerektiğine karar vermişti. Bu planın bir parçası olarak Meynertzhagen adlı bir İngiliz binbaşısı, keşif sırasında Osmanlı kuvvetlerinden  kendi aracıyla kaçarken çantasını düşürdü. Askerlerimiz çantayı bulup 8. Ordu kumandanı Alman General Von Kress'e teslim ettiler. O da Yıldırım Orduları kumandanı Alman Mareşal Von Falkenhayn'a haber verdi. Çantadaki çok gizli bilgi ve belgelerde, İngilizlerin yakında Gazze'ye taarruz edecekleri yazılıydı.

Zaten İngiliz ordusu 1917 yılının başından beri Gazze'nin güneyinde mevzilenmiş, Filistin cephesini bu bölgeden yararak Kudüs'e doğru ilerlemek istemişti. Fakat iki hücumda da mağlup olarak geri çekilmişlerdi. Bi'rüssebi Gazze'den 50 km doğuda çöl bölgesinde idi. Buraya yapılacak taarruzda en büyük problem su sıkıntısıydı. Atlı kolordunun binlerce askerine ve özellikle atlarına yetecek suyu bulmak imkansızdı. Bu yüzden İngilizlerin Bi'rüssebi'ye taarruz etme ihtimalleri çok zayıftı. İki Alman general uzun tartışmalardan sonra bu belgelere inanarak Gazze cephesine takviye yapıp, doğudaki stratejik öneme sahip Bi'rüssebi savunma cephesini zayıflattılar.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Yorumlar