banner30

banner29

AİHM'den Hasankeyf kararı! Ilısu Barajı...

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ilısu Barajı'nın önümüzdeki aylarda su tutmaya başlamasıyla birlikte sular altında kalacak Hasankeyf'te, kültürel mirasın korunması için yapılan şikayet başvurusunu reddetti.

Kültür-Sanat 21.02.2019, 14:57 21.02.2019, 14:59
AİHM'den Hasankeyf kararı! Ilısu Barajı...

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Hasankeyf'te kültürel mirasın korunması için Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Oluş Arık, Prof. Dr. Metin Ahunbay, Özcan Yüksek ve avukat Murat Cano'nun 22 Şubat 2006'da yaptığı başvuruyu bugün karara bağladı.

AİHM üyelerinin çoğunlukla aldığı kararda, başvurunun "kabul edilemez"olduğu bildirildi. Mahkeme, kültürel mirasın korunmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) hükümleriyle bağdaşmadığı, sözleşmenin kapsamına girmediğine hükmetti.

YAPILAN İTİRAZIN GEREKÇELERİ

Başvuru sahipleri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin özel yaşama saygıyla ilgili 8. maddesinin, eğitim hakkıyla ilgili 1. protokolün ikinci maddesinin Türkiye tarafından ihlal edildiği şikayetinde bulunarak, baraj inşaatının durdurulmasını talep etmişti. Ayrıca, Hasankeyf'te bulunan tarihi unsurların parça parça, taşınarak başka bir alanda bir araya getirilmesinin bir yarar sağlamayacağı, tarih ve kültürel mirasın zarar görmesi dışında çevre açısından da büyük olumsuzluklar yaşanacağı şikayetinde bulunmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?