banner30

banner29

Akif’in düşüncesi bu müzede yaşayacak

Mehmet Akif Ersoy’un ömrünün son günlerini geçirdiği ve vefat ettiği İstiklal Caddesi’ndeki Mısır Apartmanı’nın dördüncü katındaki daire, müzeye dönüştürülecek.

Kültür-Sanat 24.12.2018, 00:07
Akif’in düşüncesi bu müzede yaşayacak

Araştırmacı-Yazar Fahrettin Gün, “Cumhurbaşkanımızın bu girişimi kelimenin tam anlamıyla bir vefakarlık. Akif’in atmosferini, anlayışını, düşüncesini ortaya koyma noktasında bu müzenin kurulması önemli bir girişimdir” dedi.

Mehmed Akif Ersoy’un Mısır dönüşü kullandığı daire Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müzeye dönüştürmek amacıyla kamulaştırıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmed Akif Ersoy’un ömrünün son 6 ayını geçirdiği ve vefat ettiği İstiklal Caddesi’ndeki Mısır Apartmanı’nda bulunan daireyi, “Mehmed Akif Ersoy Müze Evi”ne dönüştürmek için kamulaştırdı.

Mehmed Akif Ersoy, 16 Haziran 1936’da 10 yıl kaldığı Mısır’dan İstanbul’da dönüşünde Mısır Apartmanı’nda Abbas Halim Paşa’ya ait bir daireye yerleştirildi. Mısır’dan hasta ve yorgun dönen Ersoy, hayatını kaybettiği 27 Aralık 1936’ya kadar apartmanın dördüncü katındaki dairede kaldı. Ersoy’un ölümünden sonra daire, Ziraat Bankası’na geçti. Tekstil ihracatçısı İlkut Uras, Ziraat Bankası ihalesi ile Mehmed Akif Ersoy’un Mısır dönüşü kullandığı bu daireyi satın aldı ve tamir etti. İlkut Uras’ın ofisi olarak kullandığı daire, milli şairin mirasına sahip çıkma adına Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müzeye dönüştürmek amacıyla kamulaştırıldı.


Daire, yürütülen tamirat çalışmalarının tamamlanmasının ardından “Mehmed Akif Ersoy Müze Evi” olarak ziyarete açılacak.
1,5 AYLIK ÖMRÜNÜN KALDIĞI SÖYLENDİ
Ersoy’un Mısır Apartmanı’na geliş sürecini aktaran Yazar Fahrettin Gün, Akif’in 16 Haziran 1936’da Mısır’dan İstanbul’a geldiğini belirtti. Gün, kendisini İstanbul rıhtımında yakın dostlarından Eşref Edip, Fuat Şemsi, Mithat Cemal Kuntay, Prenses Emine Halim Hanımefendi’nin karşıladığını söyledi.


Fahrettin Gün
Prenses Emine Halim Hanımefendi’nin ısrarı üzerine Akif’in birkaç gün Maçka’da, sonra Nişantaşı Sağlık Yurdu’nda 20 gün kaldığını anlatan Gün, burada Akif’e kanser teşhisinin koyulduğunu ve 1,5 aylık ömrünün kaldığının söylendiğini aktardı. Bu süreçte Abbas Halim Paşa’nın da vekil harcı olan yakın dostu Fuat Şemsi’nin devreye girdiğini ifade eden Gün, şu bilgileri verdi:

“Bu süreçte Fuat Şemsi, Mehmed Akif’e Mısır Apartmanı’nda bir daire kiraladı. Akif, burada bir süre kaldı. Kalma sürecinde Prof. Dr. Burhanettin Togan inceledi ve orman havası almasını tavsiye etti. Bunun üzerine Fuat Şemsi, Prens Halim Sait ile devreye girerek, onu Alemdağı’ndaki Baltacı Çiftliği’ne götürdü. Akif, bu süreçte doktor kontrollerine geldiğinde Mısır Apartmanı’nda kaldı. Mısır Apartmanı’nda son 1,5 ayını geçirdi. 27 Aralık Pazar günü saat 19.45’te hayatını kaybetti.” Fahrettin Gün, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu girişimi kelimenin tam anlamıyla bir vefakarlık, bir kadirşinaslık örneği”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?