banner30

banner29

Asırlık cami 123 yıl sonra ibadete açılacak

Kayıtlara göre Antalya'nın ilk camilerinden olduğu belirtilen ve 1890'da çıkan yangından sonra kullanılmayan Şehzade Korkut (Kesik Minare) Camisi'nde restorasyon çalışmaları başladı.

Kültür-Sanat 27.09.2018, 21:02 21.12.2018, 10:51
Asırlık cami 123 yıl sonra ibadete açılacak

Kayıtlara göre Antalya'nın ilk camilerinden olduğu belirtilen ve 1890'da çıkan yangından sonra kullanılmayan Şehzade Korkut (Kesik Minare) Camisi'nde restorasyon çalışmaları başladı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Şehzade Korkut Camisi'ndeki çalışmaları Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar ile inceledi.

Çalışmalarla ilgili bilgi alan Karaloğlu, gazetecilere, caminin Antalya'nın fethinin simgelerinden olduğunu söyledi.

 

 


[caption id="attachment_50591" align="aligncenter" width="2835"] Kayıtlara göre Antalya'nın ilk camilerinden olduğu belirtilen ve 1890'da çıkan yangından sonra kullanılmayan Şehzade Korkut (Kesik Minare) Camisi'nde restorasyon çalışmaları başladı. ( Süleyman Elçin)[/caption]

Titiz bir çalışmayla restorasyon projelerini tamamladıklarını vurgulayan Karaloğlu, şunları belirtti:

"15 ay önce de ihale sürecini tamamladık. Müteahhit çalışmalara başladı. Öncelikle yapının ayakta kalan kısmının korunması, güçlendirilmesi sonra da projeye uygun caminin yıkılan bölgelerinin yapılmasını amaçlıyoruz. Restorasyon çalışmaları 29 Ekim 2019'da bitecek ve müze cami olarak açılacak. 123 yıl sonra bu mekan yine cami olarak kullanılacak. Camiye gelenler Roma'yı, Bizans'ı, Selçuklu ve Osmanlı'nın izlerini görecek. 1896'da cami minaresinin ahşap külah kısmı da yanmış. Bu nedenle kesik minare camisi denilmiş."


Karaoğlu, camide kullanılacak taş analizleri de tamamlandıklarını söyleyerek, "Kepez bölgesindeki bir taş ocağından taşlar alınıp Afyonkarahisar'da ebatlanacak. Buradaki duvar ebatlarına göre tekrar getirilip aslına uygun yapılacak. Kazıda ortaya çıkan tüm sütunlar, başlıklar ve taşlar çıktığı yerde, duvarda kullanılmaya devam edilecek. Onun için müze camisi diyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?