Bilinmeyen hükümdarlık

Moğol kraliçesi Nur Jahan dünyanın en büyük imparatorluklarından birinin yönetiminin ardındaki güç olarak biliniyor. Nur Jahan hakkındaki yeni bir biyografi tarihteki en güçlü kadın figürlerinden birinin hayatına ışık tutuyor.

Bilinmeyen hükümdarlık

Ruby Lal’ın ‘Empress: The Astonishing Reign of Nur Jahan’ (İmparatoriçe: Nur Cihan’ın Şaşırtıcı Hükümdarlığı) adlı kitabı yüzyıllar önce büyük bir imparatorluğu yöneten bir kadını, Nur Cihan’ı ve dönemini anlatıyor. Yedinci yüzyılda Hindistan’da kadın olmak üzerine de yoğunlaşan kitap uzun yıllar Moğol İmparatorluğu’nun tarihi yazılırken Nur Cihan’ın etkisinin göz ardı edildiğini ya da özellikle silindiğini savunuyor.

Nur Cihan çok iyi bir avcı olarak tanınıyor, aynı zamanda kıyafet tasarımcılığıyla da ün salmış. Yamuna nehrinin kıyısında anne babasının mezarları için mermeri ilk kullanan da o olmuş. Bu mozole daha sonra üvey oğlunun yapacağı ve Hindistan’ın sembollerinden olan Taj Mahal’e ilham vermiş. Siyasi zekası ve diplomatik becerisiyle de tanınan Nur Cihan, Avrupa ve ötesindeki hükümdarların hayranlığını kazanmış.

1611 yılında, 34 yaşındayken Nur Cihan imparator Cihangir’in en gözde eşi olmuş. İmparatorun diğer eşlerinin aksine, Moğol İmparatorluğu’nu onunla birlikte yönetmiş. Eşini kurtarmak için savaşa giren de o olmuş. Ülkenin paralarında ismi yazan Nur Cihan, imparatorluk kararlarında da imzası bulunan kişi.

Tarihçi Ruby Lal’ın oryantalist klişelere düşmeden anlattığı hikaye Moğol imparatorluğunda kadın olmaya da ışık tutuyor. Detaylı bir biyografi niteliğinde yazılan kitap Norton tarafından basıldı.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5