banner29

Bir padişahın adını taşıyan ilk müze olacak: Fatih Sultan Mehmet Müzesi

Fatih Sultan Mehmet'in eğitim aldığı medrese olarak bilinen Edirne'deki Saatli Medrese, 'Fatih Sultan Mehmet Müzesi' olarak hizmet verecek.

Kültür-Sanat 15.07.2020, 16:27
Bir padişahın adını taşıyan ilk müze olacak: Fatih Sultan Mehmet Müzesi

Edirne Valisi Ekrem Canalp, medresede düzenlenen iş birliği protokolü imza töreninde, Edirne ile ilgili bir hayalin gerçekleşmesi için adım atıldığını söyledi.

İstanbul'u fetheden Edirneli Fatih Sultan Mehmet Han'ın müzesini Edirne'de yapmayı hayal ettiklerini belirten Canalp, "İstanbul'da kendisinin kurmuş olduğu vakfın devamı mahiyetindeki bir üniversiteyle iş birliği halinde bu müzeyi kurmuş olmamız, Edirne ile İstanbul arasındaki tarihten kaynaklanan bağı tekrar canlandırma anlamına geliyor" dedi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinin tüm birimlerinin müze çalışmalarına destek olduğunu ifade eden Canalp, şunları kaydetti:

"Teknik çalışmaları çok kısa zamanda tamamlayacağız. Arkasından da hızlı şekilde uygulamaya geçmek suretiyle önümüzdeki yıl Edirne'de Edirneli bir padişah olan, İstanbul'u fetheden Fatih'in müzesini Edirne'de açmış olacağız. Fatih Sultan Mehmet Han tarihimiz açısından çok önemli bir şahsiyettir. Türk tarihinin en büyük hükümdarlarından biridir Fatih. Devlet adamlığının dışında çok daha derin bir vizyona sahip insandır. Fatih, devlet adamıdır, hükümdardır ama Fatih aynı zamanda bir şairdir, divanı olan bir şairdir. Fatih aynı zamanda mühendistir. Şahi topun çizimlerini, boğaza yapacağı kalelerin çizimlerini kendisi yapabilecek kadar mühendis bir insandır."

Fatih'in dördün üzerinde yabancı dili ana dili gibi konuşabildiğini, tarihi vesikaları orijinal metinlerinden okuyabilecek kadar geniş vizyona sahip olduğunu altını çizen Vali Canalp, "Fatih aynı zamanda bir komutandır. Bu kadar geniş perspektifli bir insan olması dolayısıyla yapacağımız müze de Fatih'in hem derinliğini hem de geniş vizyonunu ortaya koyabilecek mahiyette olacaktır. Bu çerçevede Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinden alacağımız akademik destek de yapacağımız işin kalitesine çok büyük etki sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

'Fatih, tarihin büyük şahsiyetlerindendir'

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nden Prof. Dr. M. Fatih Andı da bugün güzel bir işin ilk adımının atıldığını dile getirdi.

Büyük toplumların büyük insanlar yetiştirdiğini vurgulayan Andı, "Büyük insanlar da döner hem kendi aktüel zamanlarının hem de daha sonra kendi toplumunun nesillerinin hatta bütün bir insanlığın gelecekteki nesillerinin oluşumuna katkı sağlarlar, onları inşa ederler. Tabiri caizse onlar için rol model oluştururlar. Fatih Sultan Mehmet, etkisi günümüze kadar gelmiş tarihin büyük şahsiyetlerindendir" dedi.

Konuşmaların ardından Vali Canalp ve Rektör Andı, iş birliği protokolünü imzaladı. Andı, Canalp'e minyatür şahi topu, Canalp de Andı'ya Selimiye Camisi figürünün yer aldığı Edirnekari tablo hediye etti.

'Bir padişahın adını taşıyan ilk müze Edirne'de olacak'

Müzenin kuruluş çalışmalarına katkıda bulunan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun ise müzenin gelecek nesillere yol gösterici olacağını anlattı.

Müzenin geniş kapsamlı bir çalışmayla oluşturulacağını belirten Kurşun, "Daha önce Türkiye'de bir padişah adına yapılmış bir müze yoktu. İstanbul'daki Fetih Müzesi gibi tematik müzelerimiz vardı ancak doğrudan doğruya bir padişah adını taşıyan bir müze yok. Padişahların şehzade olarak durduğu şehirlerde onlar adına birtakım şeyler var ama doğrudan doğruya bir padişah adıyla ilk müze olması hasebiyle önemli bir müze olacak" ifadelerini kullandı.

Törene, Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yusuf Şamiloğlu, Edirne Valiliği Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş ve akademisyenler katıldı.

Yorumlar (1)
Uğur AKAGÜNDÜZ 8 ay önce
Edirneli Mehmet’in okulu müze olacak
Osmanlı Devleti padişahlarından Fatih Sultan Mehmet’in küçük yaşta eğitim aldığı Edirne'deki Saatli Medrese, Fatih Sultan Mehmet Müzesi olacak. 2019’da tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından medresede bugün Edirne Valiliği ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, müzenin kurulması amacıyla işbirliği protokolü imzaladı. Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin 29 Mayıs 2021 tarihinde açılması hedefleniyor.
Edirneli Mehmet’in okulu müze olacak
Fatih Sultan Mehmet’in küçük yaşta eğitim aldığı Edirne'deki Saatli Medrese, Fatih Sultan Mehmet Müzesi olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2016 yılında başlatılan restorasyon çalışmalarının 2019’da tamamlanmasıyla Saatli Medrese’nin, Fatih Sultan Mehmet Müzesi’ne dönüştürülmesi kapsamında bugün imza töreni düzenlendi.

Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin işbirliği protokolünün imzalanması amacıyla Saatli Medrese’de düzenlenen törene Edirne Valisi Ekrem Canalp, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Andı, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk ve akademisyenler katıldılar. Edirne Valiliği ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliğinde hayata geçecek Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin işbirliği protokolünü Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Andı düzenlenen törenle imzaladılar.

“HAYALİMİZ GERÇEK OLUYOR”

Törende konuşma yapan Vali Ekrem Canalp, Edirne’de önemli bir hayalin gerçekleşmesi için adım attıklarını belirtirken; “Edirne ile ilgili hayallerimizden bir tanesi, Edirneli bir padişah olan ve İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han’ın müzesini Edirne’de yapmaktı. Bu müzeyi hayata geçirirken, İstanbul’da kendisinin kurmuş olduğu bir vakfın devamı olan bir üniversite ile işbirliği halinde müzeyi kurmuş olmamızın, Edirne ile İstanbul arasındaki tarihten kaynaklanan bağı tekrar canlandırma anlamına geleceğini, aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet Han’ın da hatırasını da çok daha diri şekilde ortaya koyabilmemize fırsat vereceğini beraberce değerlendirdik. Sayın Rektörümüz ile ön görüşmelerimizi yaptık. Kendileri de bu müzeyi beraber hayata geçirme noktasındaki düşüncelerimizi çok isabetli buldular. Üniversitemizin ilgili olan bölümleri de bu işe gönül verdiler” ifadelerini kullandı.

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL AÇACAĞIZ”

Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin 2021 yılında açılacağını açıklayan Canalp; “İnşAllah önümüzdeki dönem içerisinde çok kısa bir sürede teknik çalışmaları tamamlayacağız ve arkasından da hızlı bir şekilde uygulamaya geçmek suretiyle önümüzdeki yıl Edirne’de Fatih Sultan Mehmet’in müzesini açmış olacağız. Fatih Sultan Mehmet Han, bizim tarihimiz açısından çok önemli bir şahsiyettir. Türk tarihinin en büyük hükümdarlarından bir tanesidir. Fatih, hükümdarlığının ve devlet adamlığının dışında çok daha derin ve geniş bir vizyona sahip insandır. Fatih, bir hükümdardır ama aynı zamanda bir şairdir. Divanı olan bir şairdir. Fatih aynı zamanda bir mühendistir. Şahi topunun, boğaza yapacağı kalelerin çizimlerini kendisi yapabilecek kadar da mühendis bir insandır. Fatih aynı zamanda 4’ün üzerinde yabancı dili, sanki kendi anadilinden gibi konuşabilen bir insandır. Tarihi vesikaları orijinal metinlerden okuyabilecek kadar da geniş bir insandır. Fatih aynı zamanda büyük bir komutandır. Fatih’in bu kadar geniş perspektifli bir insan olması nedeniyle yapacağımız bu müzeyi de hem derinliğini, hem de geniş vizyonunu ortaya koyabilecek nitelikte olacaktır. Bu çerçevede Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nden alacağımız akademik destekle yapacağımız işin kalitesini çok büyük sağlayacaktır” dedi.

“FATİH SULTAN MEHMET’İN YETİŞTİĞİ MEDRESEDEYİZ”

Canalp’in konuşmasının ardından törende açıklamalarda bulunan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Andı ise Fatih Sultan Mehmet’in, Saatli Medrese’de eğitim aldığına dikkat çekerken; “Bugün çok güzel bir işe ilk adımı atmak için güzel bir mekândayız. Fatih Sultan Mehmet’in yetiştiği, Fatih Sultan Mehmet kimliğini edindiği bir vilayette döneminin bir medresesindeyiz. Büyük toplumlar, büyük insanlar yetiştirirler. Büyük insanlar da hem kendi aktüel zamanlarının, hem de daha sonraki kendi nesillerinin, hatta bütün bir insanlığın gelecekteki nesillerinin oluşumunu inşa ederler. Onlar için rol model oluştururlar. Fatih Sultan Mehmet de Türk tarihinin bu şekilde etkisi günümüze kadar gelmiş olan büyük şahsiyetlerinden birisidir. Dolayısıyla bugünü yapan şahsiyetlerden biri olması nedeniyle biz, Fatih Sultan Mehmet adını ne kadar bugünkü nesillere aktarırsak, o kadar anlamlı ve bugünü de yapan bir iş gerçekleştirmiş oluyoruz” sözlerine yer verdi.

“EDİRNE’Yİ İLGİ ODAĞI YAPMAK İÇİN ADIM OLACAK”

Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin, Edirne’yi ilgi odağı yapacağını söyleyen Prof. Dr. Fatih Andı; “Üniversite olarak Sayın Valimizden böyle bir teklif aldığımızda çok sevindik ve meseleye bu bilinçle yaklaştık. Biz, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’yiz. Yani işin içerisinde 2 ayrı kimlik var. Bir yandan biz, Fatih Sultan Mehmet’in vakfettiği eserler üzerinde yükselen bir üniversiteyiz. Fakat aynı zamanda isminde doğrudan vakıf kelimesinin de olduğu bir üniversiteyiz. Vakıflar Genel Müdürlüğü’müzün kurmuş olduğu bir üniversiteyiz. Burada hem Fatih’in kimliği var, hem vakıf niteliği var. Bu 2 özellik birleşince bu işi canıgönülden sahiplenmemek, bizim üniversitemiz için mümkün sayılmazdı. Dolayısıyla biz üniversite olarak hem mimarlık ve tasarım fakültemiz, hem edebiyat fakültemizin tarih bölümü, hem de Fatih Sultan Mehmet Dönemi Uygulama ve Araştırma Merkezi’miz olarak bugüne kadar Fatih Sultan Mehmet adına yaptığımız bütün etkinliklerin belki de en sevindirici, en kapsamlı ve en netice alıcısı olarak bu işi gördük. Canıgönülden dört elle sarıldık. Eminim ki bu güzel başlangıç çok güzel meyveler verecektir. Bir turizm ve tarih kenti olan Edirne’yi, güncel ilgilerin odağı yapma noktasında bir adım daha ileri götürecektir” diye konuştu. Konuşmaların ardından işbirliği protokolünün imzalanmasıyla tören sona erdi.

29 MAYIS 2021’DE AÇILMASI HEDEFLENİYOR

Saatli Medrese, Fatih Sultan Mehmet’in babası Sultan II. Murad tarafından Fatih’in çocukluk ve ilk gençlik senelerinde (1437-1447 yıllarında) yaptırıldı. Şehzade Mehmed’in bizzat ders gördüğü kaynaklarda rivayet edilen Saatli Medrese, Edirne’de Üç Şerefeli Cami ve Peykler Medresesi’nin yanında bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet Müzesi oluyor. Dikdörtgen planlı, avlulu bir medrese olan Saatli Medrese’de 17 adet kubbeli ve ocaklı öğrenci hücresi ile 2 dershane bulunuyor. Saatli Medrese’de kurulacak Fatih Sultan Mehmet Müzesi’nin 29 Mayıs 2021 tarihinde açılması hedefleniyor.
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?