banner29

Eyfel Kulesi nedir? İşte tüm detaylar...

20 yıllığına planlanan ama planlandığı gibi olmayan Paris'in sembolü Eyfel Kulesi hakkında bilinenler ve bilinmeyenler...

Kültür-Sanat 23.02.2020, 18:12 26.02.2020, 00:13
Eyfel Kulesi nedir? İşte tüm detaylar...

Eyfel Kulesi nedir?

Fransızca ismi La Tour Eiffel'dir. 

26 Ocak 1881 ile 31 Mart 1889 tarihleri arasında inşa edildi.

Yüksekliği 324.8 metre, ağırlığı ise 10.100 ton.

Kulenin tepesine çıkan yol 1665 basamaktan oluşuyor.

Eyfel Kulesi adını tasarımcısı Gustave Eiffel'den almıştır.

Eyfel Kulesi'nin mimar Stephen Sauvestre'dir.

Eyfel Kulesi’nin en dikkat çeken özelliği:

Eyfel Kulesi hakkındaki en şaşırtıcı bilgi, aslında 20 sene sonra kaldırılacak şekilde planlanmış olmasıdır. Fakat sonradan bir yayın istasyonu olarak ne kadar işlevsel olduğu ve çektiği turist sayısı görülünce bu karardan vazgeçilmiş.

Eyfel Kulesi bilmedikleriniz:

Fransız Devrimi’nin 100. yılını kutlamak amacıyla Paris Fuarı’nın giriş kapısı olarak düşünüldü ve 1887-1889 yılları arasında inşa edildi.

3.000 işçi, 26 ay boyunca, 18.038 adet demir parçayı, 2.5 milyon perçinle bir araya getirmiş. Üstelik yapım aşamasında hiçbir işçiye zarar gelmemiş.

Eyfel Kulesi'nin yapımında tam 7.300 ton çelik harcanmış.

Eyfel Kulesi’nin paslanmasını engellemek için her 7 yılda bir, 25 boya ustası 60 ton boya kullanıyor.

Kuleye elektrik sağlanabilmesi için toplam 80 km’lik elektrik kablosu kullanılıyor. Bununla bir köy aydınlatılabilir.

New York’taki Chrysler Building inşa edilene kadar Eyfel Kulesi dünyanın en yüksek yapısıydı.

Kulenin demirleri yoğun güneş altındayken genleşiyor. Soğuk havalarda ise büzülüyor. Bu da kulenin boyutlarını 20 santim kadar değiştiriyor. Toplam büyüklüğü düşününce gözle anlaşılamayacak bir değer.

Şimdiye kadar kuleyi 250 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği düşünülüyor. Yılda ortalama 7 milyon insan, Eyfel Kulesi'ni ziyaret ediyor.

Kulenin yapım masrafları, yaklaşık 8 milyon frank tutmuş. 1880 yılına göre düşünürsek bu inanılmaz bir miktar.

İstenmeyen Demir Yığını

Eyfel, Paris’e kendini kabul ettirene kadar çok zor günler yaşamış. Şehrin ortasına kocaman bir şey dikilmiş ve dikkat çekiyor. Eyfel’e hayran olanlar kadar onu hiç sevmemiş olanlar da varmış. İnsanlar bu kuleyi dev bir elektrik direğine benzetmişler. Hatta edebiyat ve sanat dünyasından isimler onun bir an önce kaldırılması yönünde kampanya bile başlatmışlar.

Örneğin İngiliz şair William Morris, zamanının çoğunu hiç sevmediği halde Eyfel Kulesi’nin altında geçirirmiş. Bunu neden yaptığını soranlar olmuş, Morris cevap verirken hiç acımamış: “Koca Paris’te bu çirkin demir yığınını görmediğim tek yer burası.”

Bu kırıcı eleştirilere Eyfel’in yanıtı pek sağlam olmuş. Eyfel Kulesi, inşasında harcanan maliyetin büyük bir kısmını, açılıştan sonraki 5 ay içerisinde gelen 2 milyon turist sayesinde çıkarmış. Eyfel Kulesi’ni bizden de yorumlayanlar var tabii. Nazım Hikmet, Eyfel’i çelik bir zürafaya ve Cemal Süreya da korseli A’ya benzetirken Bedri Rahmi Eyüboğlu ise şiirlerinde bu yapıyı Galata Kulesi ile evlendirmek istemiş.

ÇOK İŞE YARAMAYA BAŞLAMIŞ

Yapıldığı günden bu yana ilginç olaylar yaşayan kule, hurdacıya satılma teşebbüsünden sonra 1. Dünya Savaşı sırasında Fransız orduları için önemli bir haberleşme aracı oldu. Radyo frekanslarını engellediği için Alman ilerleyişini durdurmasıyla şehrin kahramanı rolünü de üstlendi. Pek çok markanın reklam alanı olarak hayallerini süsleyen kule, buna benzer zor günleri atlattı. 

Eyfel Kulesi hakkında sıkça sorulan sorular:

Eyfel Kulesi giriş ücreti ne kadar? Ziyaret saatleri ne zaman?

Eyfel’e girişler 2 katlı sistemle ücretlendiriyor. Birinci kata ve en üst kata çıkış ayrı biletlendiriliyor. Ücretlendirmede 2. kata çıkılınca artıyor.

Asansörlü 1. ve 2. Kat Giriş Bileti

Yetişkin: 16 euro

12-24 yaş: 8 euro

4-11 yaş ve engelli: 4 euro

0-4 yaş: Ücretsiz

Asansörlü Tam Giriş Bileti

Yetişkin: 25 euro

12-24 yaş: 12.5 euro

4-11 yaş ve engelli: 6.3 euro

0-4 yaş: Ücretsiz

Merdivenli 1. ve 2. Kat Giriş Bileti

Yetişkin: 10 euro

12-24 yaş: 5 euro

4-11 yaş ve engelli: 2.5 euro

0-4 yaş: Ücretsiz

Merdivenli Tam Giriş Bileti

Yetişkin: 19 euro

12-24 yaş: 9.5 euro

4-11 yaş ve engelli: 4.8 euro

0-4 yaş: Ücretsiz

Eyfel Kulesi ziyaret saatleri, asansörlü giriş yapacaklar için 9:30 – 23:45 arasında. En üst kata 22:30’a kadar çıkabiliyorsun. Yaz döneminde kapanış saatleri 0:45’e kadar uzatılıyor (en üst kat için 23:00), ama giriş saati 09:30’a çekiliyor. Merdivenle çıkış yapacaklar, 09:00 – 18:30 saatleri arasında kuleyi ziyaret edebilir (en üst kat için 18:00). Yaz döneminde ise kuleye giriş saatleri 09:30 ile 0:45 arasında.

Olağanüstü durumlarda ve grevlerde kule ziyarete kapanıyor. Böyle günler umarım sizin ziyaretinize denk gelmez.

Eyfel Kulesi Nerededir?

Kule, Paris’in merkezi sayılabilecek Champ de Mars bölgesinde yükseliyor. Burası halka açık devasa bir yeşil alan ve tam ortasında Eyfel var.

Eyfel Kulesi'nin açık adresi: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa

Eyfel Kulesi Hangi Ülkededir?

Eyfel Kulesi Fransa'dadır.

Eyfel Kulesi’ne nasıl giderim?

Metroyu kullanabilirsiniz...

 Eyfel Kulesi’ne en yakın metro durakları şu şekilde:

RER C tren hattı: Champ de Mars / Tour Eiffel durağı

Hat 8 (Line 8): Ecole Militaire durağı

Hat 6 (Line 6): Bir-Hakeim durağı

Kuleye gitmek için otobüsleri kullanmak istiyorsan 42, 68, 82, 87 numaralı hatlara binerek Tour Eiffel / Champ de Mars durağında inmeniz yeterli olacak.

Eyfel Kulesi neden yapıldı? Eyfel Kulesi’nin mimarı kim?

Fransız hükümeti, Fransız Devrimi’nin 100. yılını kutlamak amacıyla Dünya Fuarı’na aynı zamanda giriş olacak bir anıt yapı inşa ettirmek istemiş Bunun için bir yarışma açılmış ve yarışmaya 100’den fazla proje katılmış. Yarışmayı, yaptığı köprülerle tanınan Alexandre-Gustave Eiffel isimli mimar kazanmış. Kulenin tasarımcısı olarak onun ismi geçse de proje tasarımının büyük bölümü, asistanı Maurice Koechlin tarafından hazırlanmış. Projeyi gerçekleştiren mimarın ismi ise Stephen Sauvestre.

Eyfel Kulesi Ne Zaman Yapıldı?

31 Mart 1889 tarihinde kulenin açılışı yapılmış. 26 Ocak 1887-31 Mart 1889 yılları arasında inşa edilen Eyfel Kulesi’nin inşaatındaki geliştirmelere ise 20 yıl daha devam edilmiş.

Eyfel Kulesi Kaç Katlı?

Kule, toplamda 3 katlı ve her kattan ayrı bir manzara seyrine imkan veriyor. Birinci kat, 57 metre yüksekliğinde ve burada Paris manzaraları eşliğinde vakit geçirebileceğin kafe ve restoranlar mevcut. İkinci katın yüksekliği 115 metre. Burada da restoran ve kafeler var. Üçüncü katın yüksekliği ise 276 metre...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?