banner29

Fotoğraf Sanatı İnfak Bilinciyle Buluştu

Kocaeli'nin İzmit ilçesi Belediye Sanat Galerisi şimdilerde önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Fotoğraf sanatını infak bilinciyle buluşturmayı hedefleyen ve geliri Sudanlı yetimlere bağışlanacak Sudan Siyah İnciler Fotoğraf Sergisi,13 Ekim tarihine kadar sanat severlerin beğenisine sunuldu.

Kültür Sanat 04.10.2017, 00:44 04.10.2017, 00:44
Fotoğraf Sanatı İnfak Bilinciyle Buluştu
"Sudan Siyah İnciler" fotoğraf sergisi Kocaeli İzmit Belediyesi Sanat Galerisi'nde açıldı. 2-13 Ekim tarihleri arasında sanat severlere hitap edecek sergiyi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği fotoğraf sanatıyla infak bilincini buluşturması..

Bir fotoğrafçı için yaşamak, anlamlı öyküler biriktirmektir. Her karenin arkasında başlı başına bir hikaye vardır, hayatın unutulan yüzünü yansıtan.. Fotoğrafçı için denklanşöre basmak insana ve hayata dokunmaktır. Fakat bazı acılar kadraja sığmaz.. İşte Hafsa Yıldırım da Sudan ziyaretinde çektiği fotoğraflarla bir sergi açtı ve üç noktalara sığmayan acıları gündeme almayı hedefliyor. Bir kalbi olduğunu unutarak yaşayan modern insana Sudan'da yaşamın görünmeyen yüzünü, başka hayatlara dokunmanın önemini ve ideolojiler üstü bir bakışla insan olabilmeyi hatırlatıyor..Fotoğraf sanatçısı Hafsa Yıldırım tarafından kadraja alınan birbirinden güzel kareler aynı zamanda satışa sunulup geliri Sudanlı yetimlere gönderilecek. Bu anlamlı etkinliğin arka planında kendilerini "Hayırdaşlar" olarak tanıtan bir ekip var aynı zamanda..Açılışı gerçekleştiren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, fotoğraf sergisini hem insani hem sanatsal açıdan oldukça başarılı bulduğunu ifade etti:

"Bende o bölgelere epey bir zaman önce gittim. Oradaki koşulları bilen biriyim. Kalpleri pırıl pırıl, Türk insanına ayrı bir sevda duyan güzel insanlar. Ayakları çıplak, karınları aç ama kapleri pırıl pırıl Müslüman kardeşlerimiz var. Sanatın en güzel yanlarından biri, bir yandan insani diğer yandan sanatsal iki yönlü çalışma için tebrik ediyorum"Hafsa Yıldırım ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Katılımcılara ve destek verenlere çok teşekkür ediyorum. Sudan Siyah İnciler fotoğraf sergisinin asıl amacı 'farkındalık oluşturmak ve insanlık adına bir şeyler yapmalıyız' demektir. Ateşe su taşıyan karınca misali. Sizlerle bir anektod paylaşmak istiyorum. Fotoğraflar arasında Sudanlı bir çocuğun ağzında kırmızı düdük var. Hayatında ilk defa düdük oyuncağı görmüş bir çocuk..

Bu sergi infak ile fotoğrafın buluşmasıdır. Sizlere Sudan’da yaşadıklarımızın sadece birkaç yansımasını sunuyoruz. Başta Hayırdaşlar Ekibi olmak üzere maddi/manevi destek veren herkese teşekkür ediyorum.."

Sudan Konsolosu'nun da açılışa katılıp onur verdiği sergi, 13 Ekim tarihine kadar açık olacak. Projenin başka Afrika ülkelerini de kapsayan daha büyük etkinliklerle devam etmesi bekleniyor.

HABER VAKTİ

 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?