banner29

Göbeklitepe’den ne çıktı? Belediye Başkanı duyurdu! ‘İnsanlar hazır olsun’

Göbeklitepe’nin dibinde milattan önce 9500'lü yıllara dayanan Balıklıgöl heykelinin bulunduğu bölgede yeni kazı çalışmaları başladı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül açıklamalarda bulunarak, ‘insanlar yeni keşiflere hazır olsun’ dedi.

Kültür-Sanat 05.09.2020, 16:57
Göbeklitepe’den ne çıktı? Belediye Başkanı duyurdu! ‘İnsanlar hazır olsun’

UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Göbeklitepe ile ilgili sürpriz açıklamalar geldi. Yapılan keşifler sonrası 2 bin yıllık kaya mezarlarının bulunduğu bölgede tekrar kazı çalışmalarına başlandı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle Kızılkoyun Nekropolü bölgesinde kazı çalışmaları hız kazandı.

"Dünyanın gerçek boyutta yontulmuş ilk eseri" olarak bilinen, milattan önce 9500'lü yıllara dayanan Balıklıgöl heykelinin bulunduğu bölgede başlayan kazı çalışmaları yeni keşiflerin de sinyalini vererek heyecanlandırdı.

''Amazon kraliçelerinin av ve savaş sahneleri''ni anlatan mozaiklerin bulunduğu bölge Göbeklitepe’nin gizemini daha da ortaya çıkaracağı konuşuluyor.

Kazı çalışmasının yapıldığı 70 farklı alanda yerleştirilen dev ışık sistemi büyük görsel şölen sunuyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, kültürel mirasa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yapılan kazılarda mutlaka bir döneme ait eserlerin gün yüzüne çıktığını anlatan Beyazgül, kazıların başladığı alanda Antik Yunan ve Roma kültürüne ait kalıntıların da bulunduğunu aktardı.

Beyazgül, Kızılkoyun Nekropolü civarında yapılan kazıların Göbeklitepe'nin gizemini daha da fazla ortaya çıkaracağını düşünüyor.

Kızılkoyun’un, mezar büyüklükleri ve süslemeleri bakımından oldukça zengin olduğunu ifade eden Beyazgül, ‘Balıklıgöl Havzası'nda bulunan Balıklıgöl heykeli yine Göbeklitepe ile ilgilidir. Göbeklitepe hala birçok gizemi içinde barındırmaktadır. Bu gizemi ortaya çıkaracağız’ dedi.

Nekropol alanında 662 gecekondunun kamulaştırılarak yıkıldığı, 61 kaya mezarın ise ortaya çıktığı bildirilerek, arkeolojilere hazır hale getirildiği açıklandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği yapıldığını belirten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ‘Şanlıurfa yeni keşiflere hazırlanıyor. İnsanlık yeni sürprizler beklesin’ dedi.

Yorumlar (1)
Mehmet deveci 10 ay önce
Altın keşfedilmemiş mi o zamanlarda? Hiç çıkmıyor da..
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?