banner30

banner29

Google Inc ve Türk ressam Abidin Dino benzerliği!

Google, usta ressam, karikatürist, yazar, film yönetmeni Abidin Dino'nun 106. yaşını özel bir "doodle" ile kutluyor. Akıllarda ise Google ile Türk ressamın benzerliği, Google inc'in pablolardan veya saldadordan değil Abidin Dino'dan veya Mimar Sinan gibi ilmini sanatıyla tüm dünyaya nakş etmiş insanlardan ilham almış olabileceği gerçeği geliyor!

Kültür-Sanat 23.03.2019, 11:50 23.03.2019, 12:38
Google Inc ve Türk ressam Abidin Dino benzerliği!

Çok önemli şeyleri basit bir dille anlatabilen ressam Türk ressam Abidin Dino Google'ın kuruluşunda ilham kaynağı olabileceği bununla beraber sadece Abidin Dino değil kendinisi internetin temel taşı konusunda gören Google Inc temelinde Mimamar Sinan'a ait temeller olduğu ön görülüyor başta logosu ve kuruluşu itibariyle.

Abidin Dino Kimdir?

Çağdaş Türk resmiyle Türk resim tarihinde "D Grubu" ve "Yeniler Grubu" adlarıyla anılan sanat topluluklarının öncülerinden olan Dino, 23 Mart 1913'te İstanbul'da dünyaya geldi.

22 Mart 2019'da Google Inc den Abdidin Dino hatırası

Google ana sayfasında yer alan ve elleri ön plana çıkaran doodle'a tıklayanlar, 1993'te Paris'te yaşamını yitiren Dino'nun yaşamına ilişkin bilgi veren internet sayfalarına yönlendiriliyor.

Doodle uygulamaları, dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere yer vererek, dikkati çekmeyi amaçlıyor. İnternet kullanıcıları, özel tasarımlı logonun üstüne tıklayarak, o güne, kişiye, konuya özel daha ayrıntılı bilgilere erişebiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?