banner29

Harika keşif! 2000 yıllık kayıp şehir bulundu...

İtalya'daki Falerii Novi adlı günümüzde çoğunlukla yer altında bulunan 2000 yılıık Roma kenti, radar tarama yöntemiyle en ince detaylarına kadar ortaya çıkarıldı.

Kültür-Sanat 09.06.2020, 15:43
Harika keşif! 2000 yıllık kayıp şehir bulundu...

Arkeologlar, radar teknolojisinin antik şehir yaşamı araştırmalarına yeni bir ışık tuttuğunu ve Türkiye'de Milet, Yunanistan'da Nicopolis veya Libya'da Cyrene gibi büyük antik kentlerde çalışmayı umduklarını aktardı.

İtalya'daki bir antik Roma kenti yere nüfuz eden bir radar kullanarak herhangi bir kazma yapılmadan tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkarıldı.

Roma'nın yaklaşık 50 kilometre kuzeyinde ve Civita Castellana'nın 6 kilometre batısında bulunan Falerii Novi adlı antik kentin günümüzde duvarları dışında büyük bir çoğunluğu yer altında bulunuyor. Eski yapıların birçoğu yapılan yeni keşiften önce ortaya çıkarılamamıştı

RADAR TEKNOLOJİSİ ARKEOLOJİDE DEVRİME NEDEN OLDU

Arkeologlar, yere nüfuz eden radar (GPR) araçlarının eski yerleşimler hakkındaki anlayışımızda devrim yaratabileceğini söylüyor. Teknoloji, araştırmacıların, zaman alan kazılar yapmak zorunda kalmadan dünya yüzeyinin altında sıkışmış geniş bölgeleri araştırmasına izin veriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?