banner29

Hasankeyf'teki 609 yıllık Er-Rızk Camii de taşınıyor

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde Ilısu Barajı alanında kalan tarihi eserler, baraj gölü sahasından çıkarılıyor.

Kültür-Sanat 12.11.2018, 22:04
Hasankeyf'teki 609 yıllık Er-Rızk Camii de taşınıyor

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımı tamamlanan, Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) vizyonu olan Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserleri baraj gölü sahasından çıkarma çalışmaları devam ediyor.

Türkiye'de geçen yıl ilk defa uygulanan projeyle Zeynel Bey Türbesi'nin baraj gölü alanından çıkarılarak Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na götürülmesinin ardından İmam Abdullah Türbesi, Artuklu Hamamı ve Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı da başarılı bir şekilde taşındı.

Alandaki diğer tarihi değerlerin taşınması, taşınamayacak durumda olanların da yerinde korunması için gerekli çalışmalar sürüyor.

Er-Rızk, Süleyman Han, Kızlar ve Koç camileri için koruma ve taşıma çalışmalarıyla ilgili süreç devam ediyor.

Bu kapsamda, üzerindeki kitabeye göre 1409 yılında Hasankeyf Eyyubi Meliki Ebu'l Mefahir Süleyman tarafından inşa ettirilen Er-Rızk Camii ve minaresi de taşınacak.

Bütünsel olarak taşınma imkanı bulunmayan yaklaşık 40 metre yüksekliğindeki minarenin taşları sökülmeye başlandı.

Sökülen taşlar tek tek numaralandırılarak vinç yardımıyla indiriliyor. Numaralandırılan taşlar ise aslına uygun şekilde birleştirilmek üzere Hasankeyf Kültürel Park Alanı'ndaki Arkeopark'a götürülüyor.

Söküm 1 ay sürecek

DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı, minarenin söküm işleminin yaklaşık 1 ay süreceğini söyledi.

Söküm çalışmalarının titizlikle sürdüğünü vurgulayan Kösalı, sökülen taşların Hasankeyf Kültürel Park Alanı'nda yeniden birleştirileceğini belirtti.

Minarenin aslına uygun şekilde birleştirilerek yeniden turizme ve ibadete açılacağını anlatan Kösalı, "Bu minarenin en önemli özelliği içeriden çift merdivenli olmasıdır. Minarenin üzerindeki süsler ve yazılar dikkat çekiyor. Bütün bu güzellikler göz önünde bulundurularak çalışmalarımız sürüyor" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?