banner29

Kapadokya ziyaretçilerine masalsı bir tatil yaşatıyor!

Türkiye'nin gözde turizm merkezi Kapadokya, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin hayranlığını kazanıyor.

Kültür-Sanat 31.10.2018, 20:37
Kapadokya ziyaretçilerine masalsı bir tatil yaşatıyor!

Doğal kaya oluşumları, peribacalarıyla kaplı vadileri, yer altı kentleri ve kayadan oyma tarihi manastırlarıyla geniş bir alan üzerine yayılmış kültürel zenginlikleri barındıran Kapadokya bölgesi, her yıl çok sayıda turist çekiyor.

Sıcak hava balosu, ATV turu, deve ile gezinti imkanı

Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Kapadokya, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan güzellikleriyle konuklarına adeta görsel şölen sunuyor.

Turistler, Göreme Açık Hava Müzesi başta olmak üzere Uçhisar ve Ortahisar Kalesi, Zelve Ören Yeri, Paşabağı mevkisi, Derinkuyu ve Kaymaklı yer altı yerleşim merkezleri ile diğer turistik alanlarda gezi ve çeşitli aktivitelere katılırken, Pers dilinde "Güzel atlar ülkesi" anlamına gelen bölgede atlı tura katılıyor.

Sabahın erken saatlerinde gökyüzünde süzülmeye başlayan, bölgeyi kuşbakışı izleme imkanı sunan sıcak hava balon turlarına da ilgi gösteren turistler, ATV ve deve turlarının yanı sıra yürüyüş etkinliklerine katılarak peribacalarıyla kaplı vadileri keşfediyor.

Ziyaretçilerini masalsı bir manzara sunuyor

Bünyesinde onlarca tarihi kilise ve manastır, tüf kayalarla kaplı vadi, yer altı yerleşim alanları barındıran bölge, bu yıl ağırladığı turist sayısıyla tarihinin en yüksek rakamlarından birine ulaşma yolunda ilerliyor.

Doğal güzellikleriyle konuklarına masalsı bir manzara sunan Kapadokya'daki turistik tesislerde, yılın ilk çeyreğinde 384 bin 862, ikinci çeyreğinde 851 bin 493, üçüncü çeyreğinde bir milyon 43 bin 105 turist ağırlandı.

"2018 yılı güzel geçti"

Nevşehir Turist Rehberleri Odası (NERO) Başkanı Murat Dinç, çoğunluğu Uzakdoğu ülkelerinden olmak üzere farklı kıtalardan gelen turistlerin bölgeyi ziyaret etiğini belirtti.

"Kapadokya bölgesinde 2018 yılı turizmi, geçmiş yıllara kıyasla hem çeşitlilik hem döviz girdisi açısından güzel geçti. Uzakdoğulu turistler, deniz, kum, güneş yerine dünya kültür mirası listesinde yer alan bölgeleri görmek istiyor. Bu yüzden daha çok Türkiye'yi dolayısıyla Kapadokya'yı tercih ediyor. Farklı ülkelerden gelen turistler burada peribacaları arasında geziyor. Sıcak hava balon turlarına katılıyor, atlı tur ve ATV ile gezinti yaparken vadi yürüyüşlerine de ilgi gösteriyor. Bu yıl, Çin'de Türkiye yılı ilan edilmiş olmasından dolayı da bölgede çok fazla Çinli turist görebiliyorsunuz. Ben aynı zamanda Japonca rehberim, Japonlar burada gördükleri güzellikler ile dünyanın hiçbir yerinde karşılaşmadıklarını, muhteşem bir doğası olduğunu iletiyorlar."

"Herkese Kapadokya'ya seyahat etmelerini tavsiye edeceğim"

Göreme Açık Hava Müzesini ziyaret eden Japon turist Suzuki Hirotaka, bölgedeki doğal ve kültürel zenginlikler karşısında çok etkilendiğini, ülkesine döndüğünde yakınlarına Kapadokya'yı mutlaka görmeleri gerektiği ileteceğini söyledi.

"Muhteşem bir doğanın içinde gezinti yapıyorum"

Avustralya'dan gelen Michel Rafidi ise, çeşitli ülkelere seyahat gerçekleştirdiğini ancak Kapadokya'nın gördüğü en ilginç turizm merkezi olduğunu, muhteşem bir doğanın içinde gezinti yaptığını belirtti.

ABD'li turist John Wilson da bölgenin farklı coğrafi yapısı ve kültürel zenginlikleri ile cezbedici ve fantastik güzelliğe sahip olduğunu, buraya ilk fırsatta farklı bir mevsimde yeniden gelmeyi düşündüğünü ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?