Örnek proje! Gençler Kudüs'e koşuyor!

Hikayesi ve kurgusuyla dikkat çeken, Hollanda'da yaşayan Türkiye'li gurbetçilerin 1979 yılında Sinagog'dan Camiye çevirerek adına MESCİD-İ AKSA koydukları caminin ibretlik öyküsü ve Kudüs'te ki Mescid-i Aksa'mızın gönüllere dokunan hikayesi! MİKAV'ın projelendirdiği, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın finanse ettiği dev organizenin detayları bu haberde...

Örnek proje! Gençler Kudüs'e koşuyor!

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın bütçelendirerek destek verdiği Kudüs Organizasyonları artarak devam ediyor! Kocaeli'nin güçlü ve etkin vakıflarından Manevi ve İktisadi Kalkınma Vakfı'nın projelendirdiği organizasyonla ''Mescid-i Aksa'dan Mescid-i Aksa'ya Adalet Projesi'' kapsamında Filistin ve Hollanda'ya düzenlenen gezinin Belgesel'i yayınlandı! İşte Batı Medeniyeti ve İslam-Türk Medeniyeti'nin kodları ve canlı şahitlerin dilinden günümüzün ''ADALET'' kavramının algılanış biçimi!
Manevi ve İktisadi Kalkınma Vakfı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının birlikte gerçekleştirdiği ''Mescid-i Aksa'dan Mescid-i Aksa'ya Adalet Projesi'' başarıyla neticelendi!
''ADALET'' temasının işlendiği projeyle, Türkiye'nin bir çok ilinde okuyan kırk üniversiteli genç, Dünya Adalet Divanı'nın bulunduğu Hollanda başta olmak üzere, ADALET'in mumla arandığı Filistin topraklarına ziyaret gerçekleştirdiler.

Bu organizasyonda Batı'nın ''ADALET'' kavramıyla, İslam'ın ''ADALET'' kavramlarının teoriden pratiğe geçişte ki somut uygulamalarından tarihsel örnekler ve bugünün yaşanmışlıkları üzerinden gençler tecrübeler edindiler.

//www.mikav.org/ 

Proje Koordinatörü Eyüp Şimşek: ''Biz kadim tarihin ve medeniyetin bakiyesi üzerinde yaşayan bir nesiliz! Teoride kitaplarda okuduğumuz medeniyetimizin uygulamalarını yerinde bizzat 3 dinin temsilcilerinin yaşadığı Kudüs'te ve bugünün iki yüzlü tavrının en net görüldüğü Demokrasi havarisi Avrupa'da gözlemleme fırsatı edindik! Bu projelerle biz gençlerin tarihi ve kültürüyle buluşmasını sağlayan Gençlik ve Spor Bakanlığı'mıza ne kadar teşekkür etsek az. Türkiye'nin onlarca farklı ilinden ve üniversitesinden gençleri bir araya getirerek paha biçilmez tecrübeler kazanmasına imkan tanıdılar. Bu tür projelere ve Kudüs merkezli çalışmalara desteklerinin artarak devam etmesini umuyor ve bekliyoruz.'' dedi.
Proje'yi hazırlayan ve daha önceleride farklı projelerle Özbekistan'a, Kudüs'e ve Anadolu'nun çeşitli şehirlerine gençleri götüren Kocaeli'nin etkin vakıflarından MİKAV (Manevi ve İktisadi Kalkınma Vakfı) yetkilisi Süleyman Mavuş: ''Bakanlığımıza ne kadar teşekkür etsek az! Tarihi önemde çalışmalara imza atıyor ve destek oluyorlar! Bu desteklerin artarak devam etmesini istiyoruz! Gençler bizim Nadide birer tohumlarımız, fidanlarımız, çiçeklerimiz! Onlar bu dünyayı daha da güzelleştirecekler! Yerli, Milli ve daha güçlü bir Türkiye onların omuzlarında yükselecek! Vakıf olarak varlık nedenimiz tam da bu! Mukeddesatına sahip çıkacak bir nesil yetiştirmek.'' dedi.


İşte hikayesi ve kurgusuyla dikkat çeken Hollanda'da yaşayan Türkiye'li gurbetçilerin 1979 yılında Sinegog'dan Camiye çevirerek adına MESCİD-İ AKSA koydukları caminin ibretlik öyküsü ve Kudüs'te ki Mescid-i Aksa'mınız gönüllere dokunan hikayesi!
Yaşayan tanıklarının dilinden...

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5