Ramazan Bayramı'nda Camileri Mahyalar Süsleyecek

İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, mahya geleneğinin bu yıl da Ramazan Bayramı'nda sürdürüleceğini söyledi.

Ramazan Bayramı'nda Camileri Mahyalar Süsleyecek

İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, mahya geleneğinin bu yıl da sürdürüldüğünü belirterek, "Son olarak Sultanahmet Camisi'ne Ramazan Bayramı'nda asılacak 'Bayramınız Mübarek Olsun' mahyasıyla bu yıl ki serüven de bitmiş olacak." dedi.


Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı döneminde ramazan ayına ayrı bir önem atfedildiğini dile getirerek, ramazanda camilerin temizlendiğini, ekmeklerin gramajından pişirilmesine kadar her konuda ayrıntılı düşünülerek hazırlandığını söyledi.


Mahyalardaki amacı "ramazanda görsellik sunmak", "farkındalık oluşturmak" ve "çeşitli mesajlar vermek" şeklinde sıralayan Sarı, İstanbul'da Eyüp Sultan Camisi, Süleymaniye Camisi, Sultanahmet Camisi, Yeni Cami, Yeni Valide Camisi ve Mimar Sinan Camisi'ne mahyaların asıldığını söyledi.


Sarı, İstanbul dışında Edirne Selimiye Camisi ve Bursa'daki Ulu Cami'nin mahyalarının İstanbul'dan hazırlanarak değiştirildiğini dile getirerek, mahyaların, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın belirlediği mesajlar doğrultusunda asıldığına dikkati çekti.


Vakıflar Bölge Müdürü Sarı, şunları kaydetti:


"Ramazanda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın belirlediği bu seneki mesaj 'Üzerinde her canın hakkı var.' Ramazanda bu ibare her camiye asıldı birer defa. Onun dışında 'Oruç bedenin zekatıdır', 'Cennet cömertler yurdudur', 'Oruç tut sıhhat bul', 'Müminler kardeştir', 'La ilahe illallah', 'Hoş geldin 11 ayın sultanı' mahyaları asıldı. Son olarak da Sultanahmet Camisi'ne Ramazan Bayramı'nda asılacak 'Bayramınız Mübarek Olsun' mahyasıyla bu yılki mahya serüveni bitmiş olacak."


AA

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2017, 22:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5