'Süper Kanlı Kurt Ay' İçin geri sayım!

21 Ocak'ta gerçekleşecek olan bu özel tutulma, aslında bir üçlü Ay olayı olacak: Tam bir Ay tutulması, süper kanlı Ay ve bir "Kurt Ay". Adına bu sebeple Süper Kanlı Kurt Ay deniyor.  Kanlı ay tutulması ne zaman?

'Süper Kanlı Kurt Ay' İçin geri sayım!

Dünyanın yalnızca bazı bölgelerinde görülebilecek olan Süper Kanlı Kurt Ay, dünyada saat dilimine bağlı olarak 20-21 Ocak'ta gerçekleşecek. 

Bu tutulmanın asıl önemi ise aslında bir sonraki tam ay tutulmasının 2021'de gerçekleşecek olması, yani uzun bir süre böyle bir tutulma görülemeyecek.

Türkiye'den izlenebilecek mi?

Genel zaman ile 03.33-06.50 saatlerinde gerçekleşecek tutulmanın tamamı Kuzey ve Güney Amerika'dan, Batı Avrupa'dan ve Afrika'nın bazı bölgelerinden izlenebilecek.

Tutulma başladığında Türkiye'de Ay batmaya yakın olduğundan gözlenmesi maalesef mümkün olmayacak.

Kanlı Ay Tutulması nasıl gerçekleşir?

21 Ocak'ta gerçekleşecek olan bu özel tutulma, aslında bir üçlü Ay olayı olacak: Tam bir Ay tutulması, süper kanlı Ay ve bir "Kurt Ay". Adına bu sebeple Süper Kanlı Kurt Ay deniyor. 

Süper kanlı Ay, Ay'ın kırmızımsı bir parıltıyla birlikte özellikle geniş ve parlak göründüğü bir olgudur. Ay'ın daha büyük görünümü, Dünya ile Ay arasındaki mesafeye bağlanabilir. Yani bir Süper Ay tutulması boyunca, Ay Dünya'ya normalden daha yakındır, bu sebeple daha büyük ve parlak görünür.

Peki Ay nasıl böyle kızıl görünebiliyor?

Tam bir Ay tutulması sırasında, güneş ışığı Dünya'nın atmosferinden geçtiğinde, güneş ışığının daha kısa mavi dalga boyları, Dünya'nın gölgesinin dışına dağılır ve daha uzun kırmızı dalga boyları Ay'a doğru kırılarak kırmızımsı görünmesini sağlar. Kırmızı ışığın parlaklığı, Dünya atmosferindeki toz ve bulut miktarına bağlıdır. Daha fazla toz, Ay'ın daha koyu kırmızı görünmesine neden olabilir.

Adına neden "Kurt Ay'ı" diyoruz?

Yerli Amerikan kabileleri tarafından, kışın görünen dolunaya Kurt Ayı adı verilmiş aslında. Nedeni ise bu kültürde yaşayan insanların, geçmişte uzun kış gecelerinde dolunayı izlerken kurt ulumalarını duyması.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5