banner30

banner29

'Yarınlara Kalsın' kısa film senaryo yarışmasına başvurular başladı

Sancaktepe Belediyesi tarafından, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel düzenlenen "Yarınlara Kalsın" adlı kısa film senaryo yarışmasına başvurular başladı.

Kültür-Sanat 07.03.2021, 12:15 07.03.2021, 15:26
'Yarınlara Kalsın' kısa film senaryo yarışmasına başvurular başladı

Usta oyuncu Hülya Koçyiğit'in başkanlığını üstlendiği yarışmanın jürisinde, Derviş Zaim, İpek Tuzcuoğlu, Nazif Tunç, Hilal Çelenk, Muhammed Emre Kaya, Elif Sude Hamamcı, Mustafa Burak Doğu ve Yeşim Tonbaz yer alıyor.

Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, AA muhabirine etkinliğe ilişkin yaptığı açıklamada, hem kadınların toplumdaki yerinin farkındalığını arttırmak hem de Türkiye'nin kültür sanat alanına bir iz bırakmak adına böyle bir proje hazırladıklarını söyledi.

- "Yaşanmışlıkların bizden sonraki kuşaklara anlatılması çok önemli"

Yarışmanın "Yarınlara Kalsın" başlığına değinen Döğücü, "Kültürümüz, sanatımız ve bütün değerlerimizle yarınlara kalacak bir film çalışması yapmak istiyoruz. Çünkü kadim bir tarihe sahip çok güzel bir ülkemiz var. Yaşanmışlıkların gençlerimize, bizden sonraki kuşaklara anlatılması, aktarılması çok önemli." dedi.

Döğücü, yarışmanın temasının "kadın isterse değişir her şey" olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

"Onun için inşallah gençlerimize, sinemaseverlere yönelik bir senaryo yarışması düzenliyoruz. Çok değerli jüri üyelerimiz var. Bu konunun uzmanları olarak güzel eserleri bir bir seçecekler. Hülya Koçyiğit gibi, İpek Tuzcuoğlu gibi sinemamıza, kültürümüze çok güzel eserler bırakmış oyuncularımızın olduğu 9 kişilik bir jüri heyetimiz var. Onların seçmiş oldukları bu kısa film senaryolarında birinciye 15 bin, ikinciye 10 bin ve üçüncüye de 5 bin lira ödül vereceğiz."

Yarışmada ödüle değer görülen eserlerin dışında beğendikleri diğer senaryo çalışmalarına da destek vereceklerinin altını çizen Şeyma Döğücü, "İlk üçün dışında da bir mansiyon gibi, çekimlerinde, kurgularında, müziklerinde teknik destek sağlamış olacağız. O güzel senaryoların da boşa gitmemesi, film olarak kalması için inşallah güzel bir çalışma yapma kararlılığındayız. Bunun hem Sancaktepemize hem kadınlarımıza hem de gençlerimize güzel bir çalışma olarak yansıyacağına eminiz." diye konuştu.

- "Kadınlarımızın her birine umut olmak istiyoruz"

Döğücü, İstanbul'un tek kadın belediye başkanı olarak, yarışmayla birlikte kadınlar konusunda bir farkındalık oluşturmak istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bizler, yakın dönemdeki karanlık tarihimizi tamamen unutup, izlerini silecek şekilde bakanlarımız, doktorlarımız, askerlerimiz, milletvekillerimiz ve seçilmiş kadınlarımız olarak, ülkemize çok şey katmanın, bize tanınmış olan bu güzelliğin çalışarak hakkını vermenin gayreti içinde olduk. Olmaya da devam edeceğiz inşallah. Dolayısıyla 8 Mart'ı da (yarışma için) seçmemiz bu yüzden. Kadınlarımızın her birine umut olmak (istiyoruz.) 'Siz varsınız. Sizler, Şerife Bacılar, Nene Hatunlar gibi bizim tarihimizden gelen güçlü kadınlarsınız.' (diyeceğiz.) Bunu yarışmayla yansıtmanın gayreti içinde olacağız. Vurguyu da güçlü bir şekilde yapmak istiyoruz."

Bu yıl ilki düzenlenen yarışmayı geleneksel hale getirmeyi amaçladıklarını dile getiren Döğücü, "Bundan sonra senaryoların kaynağı Sancaktepe olacak. Bundan eminiz. Sinemamıza güzel eserler kazandıracağımıza inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Yeni tiyatrocular yetiştireceğiz"

Döğücü, başkan olduğu dönemden bu yana kültür sanat alanında birçok ciddi çalışmaya da imza attıklarına dikkati çekerek, "Tiyatro ve sinemanın yanı sıra gençlerimizin yapmış olduğu çeşitli albüm çalışmaları var. Bizim bilgi evlerimizde müzik öğrencilerimiz var. Her birinin sesi birbirinden güzel ve Anadolu türkülerimizi, şarkılarımızı harika bir şekilde dillendiriyorlar. Onların da hepsine destek oluyoruz ve bu çalışmaları değerlendiriyoruz. Kendilerine ait albümler çıkarmaları için yardımcı oluyoruz." dedi.

Devlet Tiyatrolarının oyunlarını da pandemiden önceki dönemde belediye olarak tiyatroseverlerle buluşturduklarını belirten Döğücü, "Pandemi sürecinde lokal çalışmalar yapmaya yöneldik. Mesela bir tiyatro okulu projemiz var. Yeni tiyatrocular yetiştireceğiz. Önce tiyatro okulu olarak başlayıp, bunu daha sonra bir akademi haline getireceğiz. Yine sinema okulumuz var. Bununla ilgili de çalışmalarımız bir taraftan devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığıyla birlikte bu projeleri hem geliştiriyoruz hem de devam ettiriyoruz." şeklinde konuştu.

- "Nihai hedefimiz, Sancaktepe'yi sanatın merkezi haline getirmek"

Şeyma Döğücü, geçen yaz döneminde de pandemi sebebiyle çocuklar için bir tır içinde tiyatro sahnesi hazırladıklarına işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Bu projeyi yaparken tiyatro uygulayıcısı Augusto Boal'in yönteminden faydalandık ve oyunlarımızın içeriğinde de Sancaktepe'nin değerlerini öne çıkardık. Mesela ilçemizin merkezinde Damatris Sarayımız var. Bunu, 'belki Sancaktepe'de yaşayan birçok insan bile bilmiyor' diye, çocuklarımıza ve velilerine anlatarak işe başladık. Yine kendi kültürümüzle, ilçemizin değerleriyle sancak şarkıları yaptık. Dolayısıyla hem ilçeyi bir bütün haline getirip, çocuklarımızı tiyatroyla tanıştırıp hem de kendi değerlerimizi onlara anlatmış olduk. Bu tür çalışmalarımız devam edecek. Aslında nihai hedefimiz, Sancaktepe'yi sanatın merkezi haline getirmek."

Sancaktepelilerin tiyatro ve sinema gibi kültür sanata etkinliklerinden mahrum kalmaması için çalıştıklarını dile getiren Döğücü, "Yani Sancaktepe'de oturan bir kardeşimiz, başka bir ilçeye giderek değil, kendi ilçesinde sanatın her dalıyla karşılaşabilsin. Her türlü sanatla burada tanışabilsin, öğrensin, izlesin. Bunları gerçekleştirmek istiyoruz. Çabamız bu yönde." ifadelerini sözlerine ekledi.

"www.yarinlarakalsin.com" adresinden katılabilinecek olan yarışmaya son başvuru tarihi ise 30 Nisan olarak belirlendi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?