Kümülonimbüs nedir? Kümülonimbüsün özellikleri nelerdir?

Genellikle nimbostratüs bulutlarını andıran kümülonimbüs bulutları, çok büyük alanları kaplar. Sağanak yağış ve dolu bırakan bu bulutlar gök gürültüsü de çıkartabilir. Peki kümülonimbüs nedir? Kümülonimbüsün özellikleri nelerdir? Kümülonimbüs nasıl ortaya çıkar? Kümülonimbüs nerelerde görülür?

Eğitim 28.09.2020 - 15:04 28.09.2020 - 15:04

Kümülonimbüs nedir? Kümülonimbüsün özellikleri nelerdir? Kümülonimbüs nasıl ortaya çıkar? Kümülonimbüs nerelerde görülür?

KÜMÜLÜNİMBÜS NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Dağ ve kuleler biçiminde, büyük bir dikine uzanışa sahip, yoğun ve koyu bir buluttur. Üst kısımları genellikle düz, lifli veya çizgili bir görünüme sahiptir. kümülonimbüs bulutlarının üst kısımları örs veya sorguç şeklinde yayılır. Bu bulutların altında düzensiz biçimde alçak bulutlar oluşabilir. Bunlar kümülonimbüs’lerle bir arada veya ayrı olarak bulunabilirler.

Gökyüzünün büyük bir bölümünü kapladıklarında, tabanları nimbostratus bulutunu andırır. Bu durumda bulutun yapmış olduğu yağış şekline bakılmalıdır. Sağanak yağışlarla birlikte şimşek, gök gürültüsü veya dolu varsa bulut; kümülonimbüs bulutudur.

Bu bulutlar tek bulut halinde oldukları gibi, birçok kümülonimbüs bulutunun meydana getirmiş olduğu büyük bir bulut silsilesi halinde de olabilirler. Böyle bir kümülonimbüs grubu içindeki her kümülonimbüs bulutuna Oraj meydana getirmesi sebebiyle Oraj Hücresi adı verilir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@