Kurban eti nasıl değerlendirilmelidir? Kurbanlıktan faydalanmak mekruh mudur?

Kurban eti nasıl değerlendirilir? Kurban Eti neye göre dağıtılmalıdır? Kurbanlıktan faydalanmak mekruh mudur? hepsi ve daha fazlası haber detayında...

İslam 21.07.2020 - 17:21 21.07.2020 - 17:21 Bülent Deniz

Kurban kesildikten sonra bölerek pay etme konusnda da bilinmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Bunlar:

KURBAN ETİ NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Hz. Peygamber (s.a.s.), kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesemeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının da evde yenmesini tavsiye etmiştir (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 10). Kurban etinin tamamı evde bırakılabilir (Tahâvî, Şerhu me‘âni’l-âsâr, IV, 185). Ancak, durumu iyi olan müslümanların, toplumda muhtaçların arttığı bir dönemde kurban etlerinin çoğunu hatta tamamını dağıtmaları daha uygun olur.
Şâfiî mezhebine göre ise, kurban etinden az da olsa fakirlere verilmesi gerekir (Bkz. Nevevî, el-Mecmû‘, VIII, 413)..

KURBANLIKTAN FAYDALANMA

Kurbanlıktan tüylerinin kırpılması ve sütünün sağılması suretiyle faydalanmak mekruhtur. Eğer kırpılmış ise tüyü ve sütlü ise sütü sağılıp tasadduk edilir. Hatta karışmasın diye alâmet olmak üzere alman tüyleri bile tasadduk etmek gerekir. Eğer kullanılmış ise parası tasadduk edilir (Serahsı, a.g.e., XII, 14, 15; Kâsânî, a.g.e., V, 78; el-Fetâva`l-Hindiyye, V, 301). Kurban kesildikten sonra derisi satılmış ise parası tasadduk edilir. Ancak deriden mest, seccade vb. şekilde istifâde edebileceği gibi eve demirbaş eşya almak üzere satmakta da bir sakınca yoktur (Serahsı, a.g.e., XII, 14).

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@