Kürk Mantolu Madonna kitap özeti

Sabahattin Ali'nin 1943'te yayımlanan "Kürk Mantolu Madonna" romanının kısa özeti.. Kürk Mantolu Madonna ne zaman yayımlanmaya başladı?

Edebiyat 02.10.2021 - 14:59 02.10.2021 - 15:34

Kürk Mantolu Madonna romanı

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali'nin 1943'te yayımlanmya başlamış romanıdır. Romanın bugüne dek muhtelif yayınevlerinden baskısı yapılmıştır. Kitap günümüzde oldukça popülerdir; çok satanlar listesinde kendine sıklıkla yer bulur.

"Kürk Mantolu Madonna" romanının kısa özeti

Eserine "Şimdiye kadar tesadüf ettiğim insanlardan bir tanesi benim üzerimde belki en büyük tesiri yapmıştır." cümlesiyle başlayan yazar, önce romanın kahramanı Raif Efendi ile olan dostluğunun tarihçesini anlatır; sonra bir gün onun ölüm döşeğindeyken verdiği siyah kaplı defteri okumaya koyulur. İlk sayfada 20 Haziran 1933 tarihini görür; Raif Efendi, hayatının romanını bu deftere yazmıştır. Raif, dönüşte babasının fabrikasında çalışmak üzere sabunculuk öğrenimi için gittiği Berlin’de bir sergide Kürk Mantolu Madonna tablosunda kendi portresini yapmış ressam Maria Puder’i sever. Babasının ölümü üzerine de yurduna döner. Sonradan getirteceğini söylediği sevgilisiyle, engeller yüzünden haberleşmeleri kesilir ve Raif olayların akışına bırakır kendini. Aradan on sene geçmiş, zamanla hayaller dünyasından gerçeklere dönmüş, Maria’yı unutarak Türkiye’de evlenmiştir. Günün birinde Ankara’da karşılaştığı ve Berlin yıllannda pansiyon komşusu olmuş bir Alman kadından, Berlin’den ayrılmasından kısa bir zaman sonra Maria’nın ölmüş olduğunu öğrenir. Maria, Raif ten olma kızını doğurmuş; bir hafta sonra da ölmüştür. Ankara garında kalkmak üzere olan trende, vagon penceresinde uzak akrabası bu Alman kadını bekleyen sekiz dokuz yaşlarındaki babasından habersiz kız, Raif'in kendi kızıdır. Tren hareket eder, Raif düşünceler içinde donuk, garda kalakalır. Kitabın son sayfaları, o sıralarda otuz beş yaşlarındaki Raif'in duyduğu, karışık suç ve utanç duygularından ve yitmiş gitmiş bir aşka yakılan ağıtlarla oluşur.

Yorumlar