Kuveyt resmi ajansı KUNA'da yer alan habere göre, Kuveyt Veliaht Prensi Sabah 29 Eylül'de yapılan parlamento seçimlerinin ardından, iki ay önce kurulan hükümetin istifasını kabul etti.

YENİ KABİNE İLE İLGİLİ BİLGİ VERİLMEDİ

Veliaht Prens, Başbakan Ahmed Nevaf el-Ahmed es-Sabah ile başkent Kuveyt'e yakın Huli ilindeki Beyan Sarayı'nda görüştü. Başbakan, burada hükümetin istifasını Veliaht Prens'e sundu. Veliaht Prens istifayı kabul ederek, hükümeti, yeni kabine kurulana kadar geçici hükümet olarak görevlendirdi. Haberde yeni kabinenin ne zaman kurulacağına ilişkin bilgi verilmedi.

Rama: Türkiye korumazsa Avrupa korkunç bir şekilde yıkılır Rama: Türkiye korumazsa Avrupa korkunç bir şekilde yıkılır

Kuveyt'te son hükümet 2 Ağustos'ta yemin ederek göreve başlamıştı. Kuveyt'te 29 Eylül'de sandık başına giden halk, Mecliste kendisini temsil edecek 50 kişiyi seçti. Parlamentodaki sandalyeler için 22'si kadın, 305 aday yarıştı. Sonuçlara göre 12'si daha önce hiç parlamentoda yer almayanlar olmak üzere Meclise 27 yeni isim girdi.

BİR İLK YAŞANDI

Böylece parlamentonun yüzde 54'ü değişmiş oldu. Kadın adaylardan da 2 kişi yeniden Meclise girebildi. Ülkede ilk kez 2008'de parlamentoya girmeyi başaran kadın üyeler, 2020 yılında seçilememişti. Bu arada Kuveyt tarihinde bir ilk gerçekleşti ve tutuklu iki aday seçimleri kazanarak, parlamentoya girmeye hak kazandı.