Kıbrıs seçimlerinde son durum

Kuzey Kıbrıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Anayasa değişikliği referandumunda oy verme süresi doldu, sandıklar saat 18.00’de kapandı.

Türk Ajansı Kıbrıs'ın haberine göre, 18 yaşını doldurmuş ve seçmen listelerinde yer alan 198 bin 867 vatandaşın ülke genelinde kurulan 738 sandıkta oy kullanma hakkına sahip olduğu seçim ve halkoylaması için bu sabah 08.00’de başlayan oy verme işlemi sona erdi.

Kıbrıs seçimlerini kim kazandı?

Saat 17.00 itibarıyla ülke genelinde seçime katılım oranı yüzde 54.72 oldu. Saat 18.00 itibarıyla sandıklarda bekleyen seçmen olması halinde sandık kurulu başkanı tarafından sayım yapılarak oy kullanmalarına imkan verildi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçim sonuçlarını değerlendirmeye başlıyor. İlk olarak sandık kurulları oy pusulalarının ayrımını yaparak cumhurbaşkanlığı ve halkoylaması pusulalarını ayıracak. Ardından cumhurbaşkanlığı seçimi pusulaları sayılacak ve oylar, YSK formlarına işlenerek YSK’ya telefonla veya Whatsapp hattından iletilecek. Ardından aynı işlem, halkoylaması için de yapılacak.

19.55 - Tatar ile Akıncı arasındaki oy farkı azalıyor

Kuzey Kıbrıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy sayımı devam ediyor. Edinilen son verilere göre 738 sandıktan 353'ü açıldı. Son verilere göre Ersin Tatar yüzde 32.84, Mustafa Akıncı yüzde 29.55 oy topladı.

19.40 - Ersin Tatar, yüzde 34 ile yarışı önde götürüyor
Kuzey Kıbrıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy sayımı devam ediyor. Açıklanan son verilere göre, 738 sandıktan 257'si açıldı. Mevcut durumda Ersin Tatar, yüzde 34 ile yarışı önde götürüyor. Ersin Tatar'ı yüzde 28.2 ile Mustafa Akıncı takip ediyor.

19.00 - YSK ilk sonuçları açıkladı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Kuzey Kıbrıs'ta bugün yapılan ve 7’si bağımsız, 4’ü partilerden toplam 11 adayın yarıştığı Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını açıklamaya başladı.

'Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor' 'Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor'

YSK’nın web sitesi üzerinden duyurduğu ilk sonuçlara göre, 738 sandıktan 73’ü açıldı. Bu sandıklarda 9 bin 33 oy geçerli, 314’ü geçersiz oy sayıldı.

Oy pusulasındaki sıraya göre adayların oy oranları ve aldıkları oy miktarları şöyle:

Ersin Tatar %33.09 - 2989

Tufan Erhürman %21.91 - 1979

Erhan Arıklı %4.66 - 421

Fuat Çiner %0.24 - 22

Arif Salih Kırdağ %0.35 - 32

Ahmet Boran %0.06 - 5

Mustafa Ulaş %0.03 - 3

Alpan Uz %0.14 - 13

Kudret Özersay %5.58 - 504

Mustafa Akıncı %28.00 - 2529

Serdar Denktaş %5.93 – 536

18.21 - Sandıklar kapandı, 19.00’a kadar sonuçlara ilişkin yayın organlarında haber, tahmin, yorum yapmak yasak
Saat 19.00’a kadar, radyo ve televizyonlar ile her türlü yayın organında seçim ve sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak.

YSK, yayın yasağını saat 19.00’dan itibaren kaldıracak.

YSK’nın, hem seçimin hem de halkoylamasının kesin olmayan sonuçlarını saat 22.00’ye kadar açıklaması bekleniyor.

Kuzey Kıbrıs'ta seçim

Bugünkü seçimde, seçmenler 11 cumhurbaşkanı adayı arasından tercihini yaparak bir adaya oy verirken, Yüksek Mahkeme yargıçlarının halen 8 olan sayısını 16’ya çıkarmayı öngören Anayasa değişikliği için de “evet” veya “hayır” diyerek tercih belirtti.

Bir adayın Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için kullanılan geçerli oyların salt çoğunluğunu yani yarısından bir fazlasının onayını alması gerekiyor. Hiçbir adayın bu oy oranına ulaşamaması halinde, Cumhurbaşkanlığı seçimi önümüzdeki hafta Pazar günü, bugünkü seçimde en çok oyu alan iki aday arasında tekrarlanacak.

Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girebilmesi için de bugün kullanılan geçerli oyların salt çoğunluğundan “evet” çıkması gerekiyor. Aksi halde değişiklikler yürürlüğe girmeyecek.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 7'si bağımsız 11 aday yarıştı.

Seçimde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar'ın yanı sıra Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı'nın yanı sıra bağımsız aday olarak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş yarıştı.

Diğer yandan Alpan Uz, Mustafa Ulaş, Ahmet Boran ve Arif Salih Kırdağ bağımsız olarak, Fuat Çiner ise Milliyetçi Demokrasi Partisi'nin adayı olarak yarışa katıldı.

Bugünkü seçim, Kuzey Kıbrıs'ta bugüne kadar en çok adayın katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimi olarak tarihe geçti.

Kuzey Kıbrıs halkı, 1974'ten bu yana 10'uncu kez cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gitti.

AKINCI’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı da oyunu kullandı.

Oyunu eşi Meral Akıncı ile birlikte kullanan Akıncı; "Evimizde oturmayalım, iç sesimize kulak vererek oyumuzu kullanalım" ifadelerini kullandı. Seçim sürecinde normal olmayan iki olayla karşılaştıklarını söyleyen Akıncı, bunlardan birinin ‘pandemi’, diğerinin de ‘halkın siyasal sağlığı ile oynanma’ olduğunu söyledi.

Akıncı; "Bu seçim kişisel gelecek seçimi değildir, toplumsal geleceğimiz adına halkın karar vereceği bir seçimdir. Seçim sürecinde görev üstlenen herkese ve seçime katkı koyacak halkımıza şimdiden teşekkür ediyorum" dedi.

11 ADAY YARIŞIYOR

Kuzey Kıbrıslılar, 1974'ten bu yana 10'uncu kez cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gidiyor. Seçimde 7'si bağımsız 11 aday yarışıyor.

Seçimde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, AKP’nin desteklediği Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı'nın yanı sıra bağımsız aday olarak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş yarışıyor.

Diğer yandan Alpan Uz, Mustafa Ulaş, Ahmet Boran ve Arif Salih Kırdağ bağımsız olarak, Fuat Çiner ise Milliyetçi Demokrasi Partisi'nin adayı olarak yarışa katıldı.

Bugünkü seçim, KKTC'de bugüne kadar en çok adayın katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimi olacak.