Libya anlaşmasını kabullenemeyen HDP, düşmanlara katıldı!

HDP, Libya ile Türkiye arasında imzalanan ve Akdeniz'de ülkemizin gücünü artıran mutabakattan rahatsız oldu. Batı'yı rahatsız eden bu anlaşmayı hazmedemeyen HDP, düşman ülkelerin ağzıyla açıklamada bulunarak karşı tavır aldı.

Gündem 05.12.2019 - 15:34 05.12.2019 - 15:34

Terör örgütü PKK'nın siyasi ayağı HDP bir kez daha düşman saflarında yer aldı.

Türkiye ile Libya arasında imzalanan ve balıkçılıktan, petrol ve doğalgaz aramaya kadar pek çok faaliyette imkan tanıyan mutabakata karşı çıkan HDP, Türkiye'nin bu anlaşmayla "Meşruluğu tartışmalı bir hükümeti de meşrulaştırdığını" iddia etti.

DÜŞMAN AĞZIYLA AÇIKLAMALAR

Başta Yunanistan olmak üzere Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail ve Batı'yı rahatsız eden bu anlaşmayı hazmedemeyen HDP, düşman ülkeleri aratmadı.

HDP Adana Milletvekili Tulay Hatımoğlulları Oruç, "Libya ile bir anlaşma söz konusu ama Libya'da iki siyasi unsur var. Libya'da iç savaş devam ederken Türkiye'nin bu anlaşmayı imzalaması, taraf olması anlamına gelir." dedi.

Oruç, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü ile Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Dışişleri Komisyonunda kabul edilen Libya ile imzalanan Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası Kanun Teklifine ilişkin değerlendirmede bulundu.

MEŞRU HÜKÜMETİNİN MEŞRULUĞUNU SORGULADI

Teklifin, üyesi oldukları Dışişleri Komisyonuna getirilmesi bilgisinin son anda kendilerine verildiğini ileri süren Oruç, şöyle konuştu:

"Yangından mal kaçırılırcasına toplantıya çağrıldık. 1,5 yıldır görev yaptığım bu komisyonda ilk kez bu kadar açık hukuksuzluğa, sesimizin kısıldığına tanıklık ettik. Kabul edilen teklife göre Libya ile bir anlaşma söz konusu ama Libya'da iki siyasi unsur var. Bu anlaşma bu iki siyasi unsurun bir tarafıyla gerçekleşmiştir. Halihazırda Libya'da iç savaş devam ederken Türkiye'nin bu anlaşmayı imzalaması, Türkiye'nin taraf olması anlamına gelir. Meşruluğu tartışmalı bir hükümeti de meşrulaştırma anlamına gelir. Bu mutabakata muhalefet edenlerin Türkiye'nin çıkarlarını düşünmediği yansıtılmak istenmektedir. Oysa ki biz HDP olarak, bu eleştirilerimizi Türkiye'nin ve halkların uzun vadeli çıkarları için sunduğumuzun altını çizmek isterim."

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@