Lodos nedir? Lodos hangi yönden eser?

Lodos rüzgarları özellikle denizcilerin korkulu rüyasıdır. Peki saatte 130 km/h hıza ulaşabilen bu rüzgar tipi nedir? Lodos hangi yönden eser? Lodos nasıl oluşur? Lodosun özellikleri nelerdir? Lodos tehlikeli midir? Lodos nerelerde görülür?

Eğitim 23.09.2020 - 13:57 23.09.2020 - 13:57

Lodos nedir? Lodos hangi yönden eser? Lodos nasıl oluşur? Lodosun özellikleri nelerdir? Lodos tehlikeli midir? Lodos nerelerde görülür?

LODOS NEDİR? LODOS HANGİ YÖNDEN ESER?

Türkiye’nin batı kesimlerinde, güneybatı yönlerinden esen sıcak rüzgârdır.

Bazen hızı ve hamlesi 60 ile 130 km/s'ye kadar ulaşarak etkili olur. Denizciler için oldukça önemli ve tehlikeli varsayılan rüzgâr tipidir. Bilhassa Marmara Bölgesi'nde deniz ulaşımını aşırı şekilde etkiler. 

Görüş mesafesini, içerdiği nem (mikro damlacıklar) nedeniyle yüzde 10 kadar düşürebilir.

Bazen yağmurun peşinden sıcak bir havaya neden olur. Yağmur öncesinde ise ılık ve nemli bir ortama neden olabilir. Kıyı erozyonuna neden olan rüzgâr tiplerindendir.

Özellikle kış mevsiminde, sıcak esme özelliği nedeniyle karların erimesine neden olarak zaman zaman taşkın, sel ve su baskınları yaratır. Aynı zamanda, estiği sürece sıcaklıkların da normalin üstünde artmasına neden olan bir rüzgârdır. Zaman zaman Ege, Marmara ve Batı Akdeniz'de deniz ulaşımını etkilediği gibi kara ve denizde can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak olaylara neden olarak yaşamı etkiler. Kabayel ve kumkarası olarak da bilinir. Baş ağrısı yaptığı söylenmekte, ancak bunun bilimsel bir kaynağı bulunmamaktadır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@