Londra'da 276 kişiye gözaltı

İngiltere’nin başkenti Londra’daki iklim değişikliği protestolarında kentin merkezi aktivistlerce kapatılırken, polis 270’den fazla kişiyi gözaltına aldı.

Dünya 08.10.2019 - 17:19 08.10.2019 - 17:19 Bülent Deniz

Dünyanın önemli başkentlerinde dün başlayan ‘Yok Oluş İsyanı’ çevreci örgütünün düzenlediği protestolar Londra’nın en merkezi noktalarında başladı.

İngiltere Parlamentosu ve Bakanlıkların bulunduğu Westmister ve White Hall’ü kapatan çevreci grup, küresel ısınma ve vahşi yaşama verilen zararın sonlandırılması için hükümetlerin acil harekete geçmesini talep ediyor.

Londra’da Trafalgar Meydanı ve Westminster Köprüsü gibi merkezi yerlerde çadır kuran aktivistler eylemlerin ilk gününde kendilerini birbirlerine zincirlediler.

19 Ekim’e kadar Londra, Berlin, Paris, New York ve Vancover gibi dünyanın önemli kentlerinde ‘Uluslararası İsyan’ adıyla devam edecek eylemlerin geçtiğimiz Nisan ayındaki protestolardan çok daha büyük ve geniş katılımlı olması bekleniyor.

Westminster’da yollara uzanarak kendilerini zincirleyen bir grup polis tarafından bulundukları yerden kaldırıldı. Yok Oluş İsyanı çok sayıda aktivistin açlık grevine başlayacağını duyurdu.

BBC’nin aktardığına göre de Londra Emniyet Müdürlüğü akşam saatlerine kadar 276 kişiyi gözaltına aldı. Yok Oluş İsyanı, dünyanın bir iklim kriziyle karşı karşıya olduğunun ve bunun gıda, doğal kaynaklar, vahşi yaşam ve doğaya ciddi bir tehdit oluşturduğunun altını çizen çevreci grup, hükümetlerin acil önlemler alması gerektiğini belirtiyor.

Çevreci grup, İngiltere hükümetinden taleplerini üç madde ile sıralıyor: Hükümet dünyanın karşı karşıya kaldığı küresel iklim krizi hakkında doğruları söylemeli, İngiltere karbon salınımını 2025'e kadar sıfırlamak için bağlayıcılığı bulunan yasal düzenlemeler yapmalı, bu hedefe ulaşmak için atılacak adımları denetleyecek bir Yurttaşlar Meclisi kurulmalı.

Geçtiğimiz yıl kurulan grup, 2025 yılına kadar zehirli gaz salınımını tamamıyla sıfırlamayı amaçlıyor.

Yorumlar
CHP'li Tanju Özcan, Akşemseddin'in mezarını da mı sınır dışı edecek?
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Sosyal medyada linçlenen İhsan Şenocak'tan dikkat çeken açıklama!
Kays Said'den skandal savunma: Bu bir darbe değil
Biden hakkında çarpıcı iddia! Kamala Harris hazırlıklara başladı, Biden görevden alınabilir...
İmamoğlu'ndan sağlık çalışanlarına kötü haber! Ücretsiz ulaşıma veto...
CHP'li Tanju Özcan'dan görülmemiş ırkçılık: Yabancılara suyu 10 katı fiyatına satacak!
Darbeyi gören 'Nevşin'in, ağzı kulaklarına vardı!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@