Londra'dan TL'ye yapılan saldırının arka planı deşifre oldu!

Küresel finans çetesi dün de boş durmadı. Daha önce Ağustos 2018’de, Mart 2019’da, Ekim 2019’da defalarca TL’ye operasyon yapmaya kalkan Londralı aynı bankalar dün de ülkenin milli parasına operasyon çekmeye kalktı. Yine aynı filmi sahneye koydular. Londra merkezli finansal kuruluşlar, ellerinde olmayan TL ile yüksek miktarda döviz almaya kalkıp, milli paramızın değerini düşürmeye çalıştılar.

Ekonomi 11.05.2020 - 14:03 11.05.2020 - 14:03

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, dün Londra merkezli Türk Lirası'na yapılan saldırının arka planına ve kullandıkları yönteme ilişkin önemli bilgiler içerin bir yazı kaleme aldı. 

İşte Güngör'ün o yazısı;

ARKA KAPIDA DÖNEN OLAYLAR…

Londra'lı bankalar Türk bankalarından TL kredi kullanıp, sonra bu TL'yi muhabir bankalar kanalıyla Londra'ya taşıyıp orada dövize dönüyor, böylece Türk Lirası'nın değer kaybetmesine neden oluyor.

ŞİRKETLERİ PARAVAN OLARAK KULLANIYORLAR

TL'ye erişmekte zorlandıklarında, Türkiye'de iş yapan bazı uluslararası gıda, tütün ve ilaç şirketlerini paravan olarak kullanıp, onların Türk bankalarından aldıkları kredileri veya türev ürünler ile elde ettikleri TL' yi Londra'ya taşıyorlar. Hatta Türkiye'de yerleşik bazı yabancı şirketlerin de bu oyunun parçası olduğu değerlendiriliyor. Örnek verecek olursak, bir gıda şirketi Türk bankasından yüklü miktarda TL krediyi çekiyor. Sonra onu Londra'daki bankaya taşıyor. Ya da buradaki dolar hesabı TL'ye çevriliyor. Londra'da mevduat hesabı açılıyor. Para, Türk bankasının Londra'daki şubesine aktarılıyor. Müşteriye Londra'da yüksek miktarda faiz sunulduğu için alan memnun satan memnun… Londra'ya ulaşan TL, spekülatif işlem için sırada bekleyen finans çetesine satılıyor.

SWAP KURUTULDU BAŞKA YÖNTEM BULDULAR

Ağustos 2018'den sonra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın koordinasyonundaki ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerle TL'ye operasyon kalkmaya kalkanların swap silahı ellerinden alınmıştı. Londra'da tezgahüstü piyasada bu işlemi yapacaklara ciddi sınırlamalar getirilmişti. BDDK ve Merkez Bankası'nın swap adımlarıyla köşeye sıkışan Londralı bankalar, TL'ye erişmek için bu kez alternatif yollar buldu. Ancak BDDK yeni yöntemle spekülasyon yapmalarına da izin vermemekte kararlı…

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@