Lübnan'da patlayan amonyum nitrat 6 yıl önce İstanbul Boğazı'ndan geçti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Beyrut'ta patlamaya neden olan amonyum nitratın 6 yıl önce İstanbul Boğazı'ndan geçtiğini açıkladı. Gazeteci Halil İbrahim İzgi de bu olayla Türkiye'ye mesaj verildiğini belirtti.

Gündem 05.08.2020 - 15:38 05.08.2020 - 15:38

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Beyrut'taki patlamaya neden olan 2 bin 750 ton amonyum nitratın 6 yıl önce İstanbul Boğazı'ndan geçtiğini belirterek, Kanal İstanbul'un Türkiye için stratejik güvenlik meselesi olduğunu vurguladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Hepimizin yüreğinin yandığı patlamaya neden olan 2750 ton amonyum nitrat, 6 sene önce Beyrut’a giderken İstanbul Boğazı’ndan geçti. Sayın Cumhurbaşkanımızın ısrarla üzerinde durduğu Kanal İstanbul basit bir konu değil, Türkiye için stratejik bir güvenlik meselesidir" dedi.

TÜRKİYE'YE MESAJ VERİLDİ

Konuyla ilgili gazeteci Halil İbrahim İzgi, ''Lübnan açıklarında 2013 yılında el koyulan Batum çıkışlı Moldova bandıralı 2750 ton amonyum nitrat yüklü gemi. Bu gemi İstanbul Boğazı’ndan geçiyor. Sanırım büyük bir mesaj verilmeye çalışılıyor.'' ifadelerini kullanarak olayın ciddiyetine vurgu yaptı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@