Lübnan'daki patlamanın hatırlattığı unutulmuş bir olay: Haydarpaşa Sabotajı

Habervakti.com yazarı nurettin Taşkesen kaleme aldığı son yazısında 4 Ağustos'ta Lübnan'da meydana gelen patlamayı tarihte yaşanmış benzer bir olaydan kesitler anlatarak değerlendirdi.

Gündem 03.09.2020 - 13:35 03.09.2020 - 13:35 Bülent Deniz

Araştırmacı yazar Nurettin Taşkesen, habervakti.com'da yayınlanan makalesinde geçtiğimiz 4 Ağustos günü Lübnan'da meydana gelen patlamayı konu edindi. Tarihte yaşanmış benzer bir olay olan Haydarpaşa Sabotajı'nı tarihi kaynaklardan derlediği bilgilerle aktaran yazar Lübnan'daki patlamayla benzer noktalarını ve yaşanan olaydan 2 ay sonra Gazze'nin işgal edildiğini hatırlattı.

İşte Taşkesen'in o yazısı:

* Bundan tam 103 yıl önce 6 Eylül 1917 günü Haydarpaşa Limanı'nda çok büyük bir patlama olmuştu. Birinci Dünya Savaşı'nın en kritik günlerinde Filistin cephesine sevk edilmek üzere Almanya'dan gelen silah, cephane ve askeri malzemeyle dolu depolar bir anda infilak etmiş, yüzlerce kişi ölmüştü. Kudüs savunmasını doğrudan etkileyen ve belki de tüm Ortadoğu'nun kaybına sebep olan bu patlamanın arkasında acaba kimler vardı?

Bilindiği gibi 4 Ağustos'ta Beyrut limanında çok büyük bir patlama olmuş, bölge harabeye dönerken binlerce insan yaralanmış, yüzlerce kişi de hayatını kaybetmişti.

Lübnan'da meydana gelen bu büyük patlama bana bir asır önceki Haydarpaşa sabotajını hatırlattı. Az bilinen bu olayın, meydana geldiği zaman diliminde sonuçları itibariyle etkisi çok büyük olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı'nın üçüncü yılında Ortadoğu'da düğümlenen karşılıklı güç gösterisinin bir tarafında Osmanlı Devleti ve Almanya, diğer tarafında ise İngiltere ve Fransa yer alıyordu. Almanya her türlü silah ve maddi yardım yaptığı Osmanlı Devleti'nin askeri teşkilatına hakim olabilmek için İttihat ve Terakki Hükümetine ağır baskı uyguluyordu.

Kutül-amare zaferine rağmen 1917 Mart ayında Bağdat İngilizler tarafından işgal edilince, yeni askeri tedbirler gündeme geldi. Filistin, Suriye ve Irak bölgesini içine alacak şekilde iki veya üç ordudan meydana gelen, olağanüstü yetkilerle donatılmış Yıldırım Orduları Grubu kurulmasına karar verildi. Ama asıl önemlisi bu ordunun başına kimin getirileceğiydi. İki senedir Filistin ve Suriye Bölgesi'nde savaşan ve başarılı olan 4. Ordu komutanı Ahmet Cemal Paşa en güçlü adaylardan biriydi. Üstelik İttihat ve Terakki'nin üç paşasından biri ve Harbiye Nazırı Enver Paşa'nın kader arkadaşıydı.

Ama bu hesaplar Berlin'den dönmüş ve ani bir kararla Yıldırım Orduları'nın başına Alman eski Genelkurmay Başkanı Mareşal Falkenhayn getirilmişti. Üstelik Almanların Fransızlara karşı kaybettiği Verdün Savaşı'nın sorumlusu olduğu için görevinden azledilen bu general, askeri anlaşma gereği Osmanlı Ordusu'nda bir üst rütbeyle yani Mareşal olarak görevlendirilmişti.

MAREŞAL FALKENHAYN HAYDARPAŞA'DA

Haydarpaşa Limanı ve çevresi, Almanya’dan getirilip trenle cephelere sevk edilmek üzere bekletilen askerî malzeme, cephane ve erzak depolarıyla doluydu. O gün trene Filistin’e sevk edilecek askerler bindirilmiş, arkadaki vagonlara ise cephane, askerî malzeme ve erzak yüklenmiş, harekete hazır bekliyordu. İstasyonda bir de kalkış saatini bekleyen yolcularla dolu bir banliyö treni vardı.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Yorumlar
Oğuzhan Asiltürk'ten Saadet Partisi'ne çağrı: Bana itaat sözü verdiniz
Sosyal medyada gündem olmuştu! Dilipak'tan kadın sporcuların tartışılan giyim tarzı hakkında açıklama...
HDP'li Meral Danış Beştaş'ın 'aşı' açıklaması güldürdü!
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasında Bakü Beyannamesi imzalandı
Yapılan darbe sonrası, Türkiye ve Tunus arasında ilk temas! İşte detaylar...
Hangi hakla? O ilde aşı olmayanlar düğünlere alınmayacak!
CHP'li Tanju Özcan, Akşemseddin'in mezarını da mı sınır dışı edecek?
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@