Maden şirketini koruyup, vatandaşı mağdur mu ettiler?

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Yeşilyurt köyünde yaşayan köylülerin hayatı zindana döndü. Mermer madeninin faaliyetleri nedeniyle köyü boşaltıyorlar. ''Bu karda kışta nereye gideriz!'' diye feryat eden köylüler, isyanda... Peki ya köyün boşaltılma kararına neden olan maden firması faaliyetlerini durdurdu mu? ‘’Durdurun’’ talimatına rağmen, kimler emri sümen altı etti? Bu madeni kim koruyor? Şok iddialar...

Dosya 26.01.2021 - 13:04 26.01.2021 - 13:04

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Yeşilyurt köyünü kuşatan mermer ocaklarının pasa döküm alanında oluşan basınç nedeniyle arazide yarılmalar, evlerinde ise çatlamalar meydana geldiğini belirten köylüler, yetkilerden sorunun çözülmesini istemişti. Devletin bulduğu çözüm ise yeterince denetlenmeyen mermer ocakları yüzünden mağdur olan mahallenin afet bölgesi ilan edilerek boşaltılması yönünde oldu. Kış ortasında evlerini boşaltması istenen köylülere konteyner ya da kira yardımı önerilirken yapılması planlanan yeni evlerin ücretinin ise 20 yılda ödeneceği bildirildi. Mahalle sakinleri ise karara tepkili. Mermer ocağının pasa döküm alanındaki basıncın zemindeki kaymaları tetiklediğini dile getiren köylüler, evlerinin ve arazilerini terk etmek istemediklerini belirtiyor.

SORULARA CEVAP ARANIYOR

Bir köyü yaşanmaz hale getiren ve köylüleri evlerinden eden durum bir gün içinde yaşanmadığı belirtilirken, ''Aylardır süregelen, şikayetler, resmi makamlarla görüşmelere rağmen adı geçen maden faaliyetlerine nasıl oldu da devam etti? Heyelana sebebiyet veren çalışmalar karşısında hiç bir resmi kurum harekete geçmedi mi?'' soruları sorulmaya başlandı.

KAYMAKANLIK DEVREYE GİRDİ, GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILDI. PEKİ SONUÇ?

Mermer ocakları tarafından kuşatılan Yeşilyurt köyünde bir süre önce heyelan riski ortaya çıkmıştı.  Mermer ocaklarından dökülen atıkların (pasa) yığıldığı bölgenin zemininde yarılmalar ortaya çıkmış, evlerin duvarları ise çatlamıştı. Heyelan tehlikesi ile karşı karşıya kalan Mandallar Mahallesi sakinleri ise sorunun çözülmesi için Sütçüler Kaymakamlığı’na yazılı başvuru yapılmıştı.

MADEN DAİRESİ YAPTIĞI TETKİKLERDE ''BU MADENİN FAALİYETLERİNİ DURDURUN'' DEDİ AMA İL ÖZEL İDARESİ KARARI SÜMEN ALTI MI ETTİ?

''Kamu yararına çalışması gereken kurumlarda, şirketler etkili mi?'' sorusunu gündeme getiren gelişmeler, bir köyün boşaltılması kararıyla sonuçlandı. Olan köylüye oldu. Tartışmalı maden yüzünden şimdi koskoca bir köy boşaltılıyor. Söz konusu maden işletmesini kim koruyor?

'İL ÖZEL İDARESİ TALİMATLARI SÜMEN ALTI  EDİYOR' İDDİASI!

Süleyman Demirel Üniversitesinin, 2019 ve 2020 yıllarında maden atıklarının köyün üstünde ki alana atılmaması yönünde rapor tanzim etmesine, Orman Bölge Müdürlüğü, Afad ve Çevre Şehircilik Bakanlığının, ''heyelan riski olan alanlara pasa (maden atıkları) dökülmemesi’’ kararına rağmen, bölgede faaliyet gösteren maden işletmecisinin faaliyetini durduracak herhangi bir işlem yapmadılar. Konu hakkındaki yetkili makam olan Isparta İl Özel İdaresi'nin, konuya kayıtsız kaldığı, rapor ve talimatlara rağmen heyelana sebep olan madenin faaliyetlerini durdurmadığı gelen iddilar arasında. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, 21.12.2020 tarihinde Isparta valiliğine yazı göndererek, madenin faaliyetlerini durdurma kararı vermesine rağmen; Isparta İl Özel idaresi, madenin faaaliyetlerinin durdurulmasına yönelik bir eylemde bulunmadığı da iddia edildi.

EVLERİNDE VE ARAZLERİNDE ÇATLAKLAR OLUŞTU, YARDIM İSTEDİLER

Mandallar Mahallesi’nin kuzeydoğusunda yer alan ve kiralama yoluyla Karmersan adlı özel bir şirket tarafından işletilen mermer ocağının sebep olduğu tahribata ilişkin köylülerin yaptığı başvuruda şu ifadelere yer verilmişti:

“Mermer ocağı sahasından dökülen molozların yapmış olduğu basınçtan dolayı mahallemizde bulunan evlerimiz çatlamış olup, arazilerimiz de kullanılamaz duruma gelmiştir. Mahallemizin meydanında bulunan 50-60 yıllık çeşmemiz bu nedenden dolayı kurumuştur. Ayrıca son dönemde dağda meydana gelen yarılmalardan dolayı taşlar tarım arazilerimize ve seralarımıza gelerek bizleri maddi ve manevi olarak mağdur etmektedir.”
Soruna çözüm beklerken mahallenin taşınacağını öğrendiler

KÖYLÜLERDEN EVLERİNİ BOŞALTMASI İSTENDİ

Yaşamlarını kâbusa çeviren sorunun çözülmesi için yetkililerin adım atmasını bekleyen mahalle sakinleri, aldıkları tebligat ile adeta şoke oldular. Mahallenin afet bölgesi ilan edilerek taşınmasının gündeme geldiğini öğrenen köylülerden evlerinin boşaltılması istendi.

AFAD İl Müdürlüğü köyde çalışma yürütüyor

Konuyla ilgili gelen bilgilere göre, Mandallar Mahallesi’ndeki incelemenin devam ettiği ve hak sahibi olan vatandaşlar için yeni evlerin yapılacağı kaydediliyor. Isparta AFAD İl Müdürlüğü yetkilileri ise bugün Yeşilyurt köyünde bir ekibin çalışma yürüttüğünü belirterek ayrıntı vermekten kaçındı.

Kurumlar sorumluluğu birbirini atıyor

AFAD İl yönetimi konu hakkındaki çalışmaların Sütçüler Kaymakamlığı tarafından koordine edildiğini belirtirken Sütçüler Kaymakamlığı yetkilileri ise ayrıntılı bilgilerin AFAD’dan edinilebileceğini kaydediyor. Taşınması düşünülen Yeşilyurt köyü Mandallar Mahallesinde yaşayan köylüler ise günlerdir süren tedirgin bekleyişlerinin ardından evlerinin boşaltılmak istenmesi karşısında tepkili.

'Kış gününde 25 metrelik konteynere nasıl sığacağız?'

Olayla ilgili açıklamalarda bulunan bir mahalle sakini yaşananları şöyle özetledi:

“Bize, ‘burada heyelan riski var, afet bölgesi ilan edilecek’ dediler. ‘Evlerinizi boşaltın, geçici bir süre KYK yurtlarına yerleştirileceksiniz ya da da konteynerler getirilecek. Evleriniz yapılınca da 20 yıl içinde borcunu ödeyeceksiniz’ dediler. Bu soğuk kış gününde biz 25 metrekarelik konteynere nasıl sığacağız? Beş-altı kişilik aileler var, çocuklar var. Hadi biz sığdık, hayvanlarımızı nereye götüreceğiz? KYK yurtlarına, konteynerlere keçilerimizi, koyunlarımızı, ineklerimizi nasıl sığdıracağız? Eğer bu alanın afet bölgesi olduğu önceden biliniyorsa bu durumda bize önceden bilgi verilmesi ve buna göre hazırlıklar yapılmalıydı. Bizi şimdi apar topar evlerimizden, yurtlarımızdan atmak istiyorlar. Bu mevsimde nereye gideceğiz?”

'PASA DÖKÜM ALANI KAYMALARI TETİKLEDİ' İDDİASI

Bölgede çalışma yapan uzmanların heyelan konusunda bir rapor hazırladıklarına işaret eden mahalle sakinleri şu iddiaları dile getirdi: Üniversitenin hazırladığı heyelanla ilgili raporda, bu arazide yaklaşık 500 yıl önce de birkaç milimlik kaymaların olduğu ortaya çıktığı belirtiliyor. Ancak 2018’de bu kaymanın 1-2 santim; 2020’de 15, 2021’de de 21 santime kadar çıktığını söylendi. Mermer ocakları tarafından dökülen pasanın oluşturduğu ağırlıktan kaynaklanan basıncın, zemindeki kaymaları tetiklediği belirtiliyor.

Yorumlar (5)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@