Maduro'yu Ruslar mı koruyor?

Rusya için gizli görevleri yerine getiren askeri firmanın mensuplarının birkaç gün önce ABD destekli muhalefet protestoları karşısında Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun güvenlik önlemlerini artırmak için uçakla Venezuela’ya gittiğini belirtildi.

Dünya 30.01.2019 - 16:49 30.01.2019 - 16:49

Reuters, görüştüğü iki kaynağının, Rusya için gizli görevleri yerine getiren askeri firmanın mensuplarının birkaç gün önce ABD destekli muhalefet protestoları karşısında Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun güvenlik önlemlerini artırmak için uçakla Venezuela’ya gittiğini belirtti.

Rus firmaya yakın üçüncü bir kaynak da Reuters’a Venezuela’da bu firmaya bağlı bir birliğin bulunduğunu ancak ülkeye ne zaman gittiklerine ve rollerine ilişkin açıklamada bulunamayacağını söyledi.

SAYILARI 400 CİVARINDA

Rusya’nın askeri firmalarıyla bağlantıları bulunan, Kazaklardan oluşan askeri nitelikli bir grubun yerel bir kolunun lideri olan Yevgeny Shabayev, Venezuela’daki Rus görevlilerin sayısının yaklaşık 400 olabileceğini duyduğunu belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı ve Venezuela Enformasyon Bakanlığı firmaya ilişkin açıklama yapılması talebini yanıtsız bıraktı ancak Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Elimizde böyle bir bilgi yok.” yanıtını verdi.

Reuters’ın onlarca güvenlik şirketi çalışanı, onların arkadaşları ve akrabalarıyla gerçekleştirdiği mülakatta, Rus güvenlik görevlilerinin, çalışanlarının büyük bir bölümü eski askerler olan, Suriye ve Ukrayna’daki Rus güçlerini desteklemek için gizlice savaşan Wagner adlı şirkete mensup olduğu anlaşıldı.

MADURO: TRUMP ÖLÜM EMRİMİ VERDİ

Maduro bugün yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisi hakkında ölüm emri verdiğini söylemişti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@