Mahkeme vatandaşın 'maske cezası'nı iptal etti!

Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği, maske takmadığı için ceza yiyen vatandaşın itirazını kabul ederek 900 TL’lik idari para cezasının iptaline karar verdi.

Gündem 06.02.2021 - 17:30 16.09.2021 - 18:01

Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği, maske takmadığı için C.Y.’ye kesilen 900 TL’lik idari para cezasını iptal etti. 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununda maske takmayanlara 900 TL idari para cezası verilebileceğine dair açık bir düzenlemenin bulunmadığına dikkat çekilen kararda cezanın alt sınırdan uzaklaşılarak verildiği ancak neden alt sınırdan uzaklaşıldığının açıklanmadığı ifade edildi.

Belirlilik ilkesi gereği kabahatler hukukundaki bir normun kabahat teşkil eden bir hareket ve yaptırımın vatandaş tarafından anlaşılabilecek şekilde iyi açıklanması zorunluluğu hatırlatılan kararda “Bireyler, hangi fiile hangi hukuki yaptırımın bağlandığını, idarenin ne tür müdahale yetkisinin olduğunu normdan anlamalıdır” denildi. Belirlilik ilkesinin kanun koyucuya yönelik olduğu belirtilen kararda bu ilkeyle görevlilerin keyfi uygulamalarının engelleneceğinin altı çizildi.

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununda maske takmayanlara 900 TL idari para cezası verileceğine dair açık bir düzenleme bulunmadığı ifade edilen kararda aynı kanuna göre idari para cezasının miktarının 2020 yılı için 789 TL ile 3 bin 180 TL arasında olabileceği hatırlatıldı ve ilgili cezada alt sınırdan uzaklaşıldığı belirtildi. “İtiraza konu idari para cezası kararında kurum tarafından idari para cezasının miktarı belirlenirken işlenen kabahatin haksızlık içeriği ile failin kusuru ve ekonomik durumunun nasıl ve hangi gerekçelerle değerlendirildiğine ilişkin hiç bir ibareye yer verilmemiştir” denilen kararda ceza miktarının belirlenmesinde esas alınan denetime elverişli hiç bir ölçü gösterilmediği kaydedildi.

Yorumlar (1)