İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu, İstanbul'da Fatih Camii'nden son yolculuğuna uğurlanıyor.

İsmailağa cemaati liderini kaybetti.

Yakın zamanda yaşlılığa bağlı sebeplerle hastaneye kaldırılan 93 yaşındaki Mahmut Ustaosmanoğlu yaşamını yitirdi. Ustaosmanoğlu'nun vefat haberini torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu duyurdu. Ustaosmanoğlu'nun ölüm haberinden sonra cemaati yasa boğulurken birçok camiadan isimler taziye mesajları yayınladı.

TAZİYE AKINI

Dün sabah saatlerinden itibaren cemaat mensupları taziye için Ustaosmanoğlu'nun Beykoz'daki evine akın etti. Bugün ise İsmailağa cemaati lideri son yolculuğuna uğurlanıyor. Ustaosmanoğlu'nun cenazesi Fatih Camii'nden kaldırılacak.

CENAZE MERASİMİNE YOĞUN KATILIM

Cenaze töreni öncesinde gece saatlerinden itibaren camiye gelerek yer tutunalarla beraber sabah saatlerinde ciddi bir kalabalık toplandı. Ustaosmanoğlu'nu son yolculuğuna uğurlamak için yurt dışından gelenlerin de olduğu belirtildi.

İSMAİLAĞA CEMAATİ'NİN KANAAT ÖNDERİ

Mahmut Ustaosmanoğlu ya da bilinen adıyla Mahmut Efendi, 1929 yılında Trabzon'un Of ilçesinde dünyaya geldi. İsmailağa Cemaati'nin lideri ve şeyhi olan Ustaosmanoğlu, gençliğinin ilk yıllarında civar köylerdeki hocalardan ders aldı. 16 yaşında icazet alan Mahmut Efendi, doğduğu Tavşanlı köyünde ders vermeye başladı. Erken yaşta, daha askerlik çağına gelmeden talebelerine icazet verdi.

Fırat Kalkanı ve Pençe-Kilit Operasyonu bölgelerinde 7 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi Fırat Kalkanı ve Pençe-Kilit Operasyonu bölgelerinde 7 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

VAİZLİK YAPTI

1951 yılı Ramazan ayında, Sivas ili Divriği ilçesine vaiz olarak atandı. Yaptığı dinî sohbetlerle çevresindeki insanların dikkatini çekti. 1952 yılının sonlarında şeyhi Ahıskalı Ali Haydar Efendi ile tanıştı. Askerlik sonrası şeyhi Ahıskalı Ali Haydar Efendi, onu İsmailağa Camii’ne imam tayin etmek için davet etti.1954'te İsmailağa'da imamlığa başladı. 1996'da 65 yaşını doldurduğu için aynı camiden emekli oldu. 2010 yılında İstanbul’da düzenlenen "Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu"ndan sonra kendisine “İslam’a Üstün Hizmet” ödülü verildi.