Merkez üssü Malatya Yeşilyurt'ta 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çevre illerde de hissedilen deprem, 6,96 kilometre derinlikte gerçekleşti. Depremde bazı hasarlı binaların çöktüğü öğrenildi. Sarsıntının Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adıyaman başta olmak üzere deprem bölgesi genelinde hissedildiği belirtildi.

"ENKAZ ALTINDA KALANLAR VAR"

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar deprem sonrası ilk yaptığı açıklamada, "5-6 binanın yıkıldığı bilgisini aldım. Bir bina enkazında baba ve kız olduğu belirlendi" dedi. Çınar ayrıca evlerine eşya almak için giren bir baba ve kızının enkaz altında kaldığını duyurdu. 

AFAD BAŞKANI: TEYAKKUZ HALİNDEYİZ

AFAD Başkanı Yunus Sezer deprem sonrası yaptığı açıklamada, "Malatya ilimizin Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında, ekiplerimiz teyakkuz halindedir. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir" dedi.

AFAD: "Malatya'da 5,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında, yıkılan binalar olduğu tespit edilmiş olup, arama kurtarma ekiplerimiz bölgede çalışmaya başlamışlardır"

"22 BİNAMIZ YIKILDI"

Depremden etkilenen 11 ilde yapılacak ilk konutların temeli bugün atılacak Depremden etkilenen 11 ilde yapılacak ilk konutların temeli bugün atılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre yıkılan bina sayısı 22'ye çıktı. 

İşte Bakan Özer'in açıklaması:

"Malatya' da saat 12.04 itibariyle 5.6 büyüklüğünde bir deprem yaşadık. İlk belirmelere göre 22 binamız yıkıldı. 20 vatandaşımızı hemen hastanelere intikal ettirdik, 5 vatandaşımızı da enkazlardan kurtardık."

BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

AFAD Başkanı Yunus Sezer, "1 vatandaşımız hayatını kaybetti, 69 yaralımız var." ifadelerini kullandı.