ABD-İsrail talimat verdi, Sisi 75 kişiyi idama gönderdi

Mısır’da ABD ve İsrail’in talimatıyla yapılan darbenin ardından, yine bu ülkelerin talimatları doğrultusunda ardı ardına idam kararları alınıyor. Sisi, ABD ve İsrail arasında kurulan cinayet ortaklığı, son olarak 75 kişi hakkında daha ölüm kararı aldı. Kararla aynı anda ABD’den Sisi’ye 1.2 milyar dolar yardım serbest bırakıldı.

ABD-İsrail talimat verdi, Sisi 75 kişiyi idama gönderdi
Mısır'da Abdülfettah es-Sisi, ABD ve İsrail arasında kurulan cinayet ortaklığı, son olarak 75 kişi hakkında daha ölüm kararı aldı. Cunta mahkemesi aralarında Şehit Esma'nın babası Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticilerinden Muhammed el-Biltaci'nin de bulunduğu 75 kişi hakkında idam kararı verdi. Kahire Ceza Mahkemesi dün görülen duruşmada, Rabia Meydanı'nın boşaltılması olayları davasında yargılanan 44'ü tutuklu 75 sanığın idamına hükmetti. Söz konusu kararın temyiz yolunun açık olduğu belirtildi.

210 KİŞİ İNFAZ EDİLECEK

Mısır’da ABD ve İsrail’in talimatıyla yapılan darbenin ardından yine bu ülkelerin talimatları doğrultusunda ardı ardına idam kararları alınıyor. Mısır’da cunta mahkemesi, son kararla birlikte, aralarında İhvan liderlerinin de olduğu en az 210 kişi hakkında idam cezası kararı verdi. Ancak ülkede, ilk derece mahkemelerinin verdiği idam cezalarının sayısı hakkında resmi veri bulunmuyor. İnsan hakları örgütleri, ülkede idam cezasına çarptırılan kişi sayısının çok daha yüksek olduğunu belirtiyor. Ülkede 2013 darbesinden bu yana idam edilen darbe karşıtlarının sayısının en az 27 olduğu ifade ediliyor.

MUHAMMED BEDİİ’YE 25 YIL

300’ü tutuklu 739 kişinin yargılandığı davada diğer sanıklar hakkında da hükümler verildi. İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, Eski Tedarik Bakanı Basim Avde ve Vasat Partisi Başkan Yardımcısı İsam Sultan’ın da aralarında bulunduğu 47 sanık hakkında müebbet hapis (25 yıl) cezası verildi.

Mursi’nin oğluna ağır ceza

374 sanık hakkında 15’er yıl ağırlaştırılmış hapis cezası verilirken, Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin oğlu avukat Usame de 10 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. Duruşmada, 22 sanığa onar yıl, aralarında protestolarını fotoğraflama suçuyla yargılanan Mahmud Abduşşekur’un bulunduğu 215 sanığa 5’er yıl ağırlaştırılmış hapis cezası verildi. Sanıklardan 5’i ise vefat nedeniyle beraat etmişti.

Sisi’ye 1,2 milyar dolar ödül

Mısır’da idam kararları ile aynı anda ABD’den Sisi’ye 1.2 milyar dolar yardım serbest bırakıldı. Yardımın zamanlaması cunta yönetimine bir ödül olarak yorumlandı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, insan hakları kaygılarına rağmen Mısır’a yapılması planlanan 1,2 milyar dolarlık askeri yardımın serbest bırakılmasına izin verdi. ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Mike Pompeo’nun yabancı askeri finansman ya da FMF olarak bilinen paranın serbest bırakılmasına izin veren ulusal güvenlik feragatlerini imzaladığı ve Kongre’ye bildirdiği belirtildi.

Cunta müftüsü onayladı

Mahkeme kararının, söz konusu davada müftünün görüşüne istişare amaçlı başvurulduktan sonra verildiği kaydedildi. Bahsi geçen davanın 28 Temmuz’daki duruşmasında idam kararı verilmiş, evrakları görüşü alınmak üzere ülke müftüsüne gönderilmişti. Mısır yasalarına göre, idam dosyaları karara bağlanmadan önce ülke müftüsüne sevk ediliyor. Müftünün görüşüne istişare amaçlı başvurulduktan sonra mahkeme son kararını veriyor. Müftü mahkemenin verdiği kararı onaylamasa bile hüküm infaz edilebiliyor.

İhvan liderlerine idam

Hakkında idam cezası verilen kişiler arasında İhvan liderlerinden Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Uryan, Müslüman Kardeşler Teşkilatı Şura Meclisi Üyesi Abdurrahman el-Ber, İhvan yöneticisi Muhammed Biltaci, El-Cemaatu’l İslamiyye yöneticilerinden Asım Abdulmacid ve Tarık ez-Zumer de yer alıyor. Hakkında gıyaben hüküm verilenlerin ise gözaltına alınması veya gönüllü olarak polise teslim olması durumunda ön karar veren mahkemede yeniden yargılanacakları belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER