ABD, Suriye'de yeni politikalar peşinde!

Habertürk Gazetesi yazarı Serdar Turgut bugünkü yazısında Amerika’nın Suriye'deki politikalarına değindi. Turgut, ABD’nin ‘Suriye’de uzun süredir sahada olmasına rağmen bir türlü strateji oluşturamadığını’ söyledi.

ABD, Suriye'de yeni politikalar peşinde!
Şu an Suriye İdlib'te savaş çıkması an meselesi iken Turgut ABD'nin Suriye politikasına farklı bir bakış açısı getirdi.

İŞTE SERDAR TURGUT'UN YAZISININ BİR BÖLÜMÜ:

ABD yönetiminin, İdlib sonrasında Suriye'de siyasi çözüm sürecinin başlayacağını ve Amerika'nın bir stratejisi olmadığından siyasi süreci belirleme masasına güçlü oturamayacağını düşünüyor.

Bu yüzden son an manevralarıyla yönetim kendisine güçlü bir pozisyon oluşturma arayışında.

Şu ana kadar sadece İsrail'in güvenliği açısından Suriye'deki İran varlığına karşı mücadele edilmesi ve YPG'ye desteğin sürdürülmesi konularında netlik oluşturuldu. Bunun dışında siyasi gelecek hakında ne denileceği konusunda stratejik bir açıklık yok.

ATILAN ADIMLAR

Ancak bazı adımlar atılıyor. Bizler de buradaki gazeteciler olarak bu adımlara bakarak kafalardaki nihai stratejinin ne olabileceğini tahmin etmeye çalışıyoruz.

Ben burada, ulusal güvenlik konularında yazanlar ile haftada en az bir gün buluşup konuşuyorum. Ben buna 'ulusal güvenlik masası' adını taktım. Bu masanın son gündemi konunun sıcaklığı nedeniyle Suriye ve Amerikan adımlarıydı. Yani istihbaratını aldığım bilgileri o masada da tartışma imkanım oldu. Son masa toplantısında konuştuğumuz konular şöyle:

1- Amerika Rakka'dan DEAŞ militanları kaçarken onların gitmesine seyirci olmuş hatta izin vermişti. Bazen onlara refakat ettiği bile söylenebilir. Bunun nedeni şimdi belli oldu.

Oradan çıkarılan militanlar Suriye'nin petrol, doğalgaz ve su kaynaklarının yüzde 95'inin bulunduğu bölgeye çok yakın. DEAŞ militanları oraya götürülünce Amerika da DEAŞ'la mücadele görünümü altında kaynakların olduğu bölgeye YPG ile yerleşti.

Şu anda ABD, Suriye toprağının yüzde 30'unu kontrol etse de petrol, doğalgaz ve su kaynaklarını da YPG ile birlikte kontrol ediyor.

Yönetim bunun Suriye'nin siyasi geleceğini belirleyecek süreçte Amerika'nın elindeki en büyük güç olacağını biliyor. Yönetim Suriye'nin 2 milyar 500 milyon varil petrol rezervi olduğunu tahmin ediyor.
Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER