ABD, terör örgütü YPG'ye 250 TIR silah yolladı

ABD, Hejin operasyonu kapsamında terör örgütü YPG'ye 250 TIR dolusu silah gönderdi.

ABD, terör örgütü YPG'ye 250 TIR silah yolladı
Terör örgütü YPG kaynaklarından edinilen bilgilere göre ABD, Deyr ez Zor kentinin Doğusunda yer alan Suriye Irak sınırındaki Hejin kentinin DAEŞ'den alınması operasyonu kapsamında terör örgütüne ağır silahlar ile zırhlı araçlar gönderdi. 3 bine yakın DAEŞ militanının saklandığı Hejin kenti, Suriye'de DAEŞ'in elinde kalan son bölge olması bakımından büyük önem taşıyor.

Terör örgütü YPG Sözcüsü Kino Gabriel, ABD ve koalisyon güçlerinin DAEŞ ile mücadele kapsamında kendilerine silah desteğinde bulunduğunu söyledi.

'DAHA ÇOK SİLAHA İHTİYACIMIZ VAR'

Terör örgütü YPG'den başka bir yetkili de ABD'nin Hejin operasyonu nedeniyle dün kendilerine zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdiğini belirterek, şöyle konuştu: "ABD, Hejin operasyonu nedeniyle bize zırhlı Hummer araçları ile ağır silahlar gönderdi. 250 TIR'la silah ve zırhlı araçlar gönderdi. Bize gönderilen silahlar içerisinde otomatik makineli tüfekler, havan topları ve diğer hafif silahlar var. Silahlar ve zırhlı Hummer araçlar Kuzey Irak'tan kara yoluyla Semelka Sınır Kapısından sokuldu.'' dedi

ABD, şimdiye kadar DSG'ye 4700 TIR ağır silah ve zırhlı araç gönderdi. Ankara ise, DSG'ye silah verilmesine sert bir şekilde karşı çıkıyor.
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER