Rusya'dan ABD'ye sert tepki: Aptallık!

ABD, Rusya'dan S-400 ve hava savunma sistemi alan Çin'e yaptırım kararı aldı. Çin'in sert tepki verdiği yaptırım kararına Moskova da sessiz kalmadı. Rusya'dan yapılan açıklamada: "Ateşle oynamak aptallık, daha tehlikeli bir hal alabilri" ifadelerine yer verildi.

Rusya'dan ABD'ye sert tepki: Aptallık!
Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri ve savaş uçakları alan Çin'e yaptırım uygulama kararı aldı. Bu karara Moskova ve Pekin’den yanıt gecikmedi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Çin ordusunun silah ve teçhizattan sorumlu Donanım Geliştirme Dairesi'ne ve başkanı Li Shangfu'ya yönelik yaptırım uygulanacağı söylendi.

Açıklamada ayrıca, yaptırımların 2017'de satın alınan 10 adet Sukhoi Su-35 tipi savaş uçağı ve 2018'de satın alınan S-400 füzelerine ilişkin olduğu belirtildi.

Karar çerçevesinde söz konusu resmi daire ve başkanının ABD'de ticaret yapması ve ülkenin finans sistemine katılması yasaklandı. Bu kişi ve kurumlarla Amerikalı şirketlerin de ticaret yapmasına engel getirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Washington yönetiminin Çin’in Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi ve Rus savaş uçağı tedarikine yönelik yaptırım kararına ilişkin, 'ABD'nin bahsi geçen mantıksız yönteminden güçlü şekilde öfke duyduğumuzu ifade ediyoruz' dedi.

Çin, ABD'nin yaptırım kararına tepki gösterdi. Çin Dışişleri'nden yapılan açıklamada "Ya bu karardan vazgeçin ya da sonuçlarına katlanmaya hazır olun" denildi.

ABD'nin Çin üzerindeki yaptırımlarına Rusya'dan da çok sert bir cevap geldi.

Euronwes'te yer alan habere göre ABD'nin, Çin'e yaptırım kararına, Moskova ve Pekin sert tepki gösterdi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Serguei Riabkov, ABD’nin dünya istikrarını tehdit ettiğini belirtti ve Washington’un “ateşle oynadığını” söyledi.

Riaskov, "Düşüncesiz bir şekilde sarstıkları dünya istikrarı gibi bir kavramı düşünseler iyi olur. Ateşle oynamak aptallık çünkü bu tehlikeli olabilir.” dedi.

 

ABD’de Rusya karşıtı önlem almanın artık ulusal bir zevk aracı haline geldiğini söyleyen Riabkov, ABD’nin 2011 yılından bu yana 60 kere ülkesi aleyhine yaptırım kararı aldığını ve bunların hiçbir sonuç getirmediğini savundu.

Çin ise yaptığı açıklamada, ABD’nin kararını büyük bir öfke ile karşıladığını bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD’ye yaptırımları geri çekmesi çağrısında bulundu ve aksi takdirde Washington’un bunun sonuçlarına katlanması gerektiğini ifade etti.

"Umarım diğer ülkeler iki kere düşünür"

Amerikalı yetkililer ise Çin'e karşı kararlaştırılan uygulamaların Rusya'dan silah almayı düşünen diğer ülkelere de bir mesaj olacağını ümit ediyor. Konu hakkında konuşan bir yetkili, "Umarız ki bu adım ciddiyetimizi gösterir ve diğer ülkeler de Rusya'nun savunma ve istihbaratıyla ilgili taahhütlerinde iki kere düşünürler." dedi.

Rusya'dan S-400 füzeleri alan Türkiye'nin de benzer yaptırımlara maruz kalıp kalmayacağı tartışılırken, ABD Savunma Bakanı James Mattis Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almasından duyduğu endişeyi dile getirmişti.

Washington'un Moskova'ya karşı uyguladığı yaptırımlar ilk olarak Kırım'ın Rusya tarafından ilhakıyla başlamış, 2016'da ABD'deki seçimlere Rus internet korsanlarının müdahil olduğu iddialarıyla daha da artırılmıştı.

ABD, 2017 kabul ettiği bir yasayla kendine karşı olarak gördüğü ülkelere yönelik yaptırım kararları alabiliyor.
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER