Sonbahardaki bol yağışlarla artan mantarlar sonbaharın sonuna doğru toplanır ve kış boyu tüketilir. Ancak her mantar tüketilmez ve bu konuda birçok kişi bilinçsiz olduğundan mantardan dolayı zehirlenir. Mantar zehirlenmesi neden olur? Mantar zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Sizler için bu soruların yanıtlarını haberimizin detayına ekledik.

Ton balığının 7 önemli faydası Ton balığının 7 önemli faydası

Her yıl olduğu gibi bu yılın sonuna doğruda gıda zehirlenmelerinin başında gelen mantar zehirlenmesi vakaları arttı. Bunun nedeni sonbaharda yeşeren mantarların bilinçsizce tüketilmesidir. Bu zehirlenme bazı kişilerde ileri reaksiyonlara neden olduğundan ölümcül olabiliyor. Zehirli mantar türleri ufacık bir parça ile korkunç düzeyde zehirlenmeye neden olur.

Orman altlarında ve çalılıklarda yeşeren bu mantarların zehirli ve zehirsiz olmak üzere türleri vardır. Halk arasında sirkeli su ile yıkama tuza bastırma gibi durumlarda mantarın zehrinin gittiği söylenir. Ancak bunlar tamamen yanlış bilgilerdir. Uzmanlar bu konuda özellikle köylülerin bilinçlendirilmesi gerektiğini öneriyor. Doğada 100 kadar zehirli mantar türü bulunmaktadır. 

manita Phalloides, amanita muscaria, amanita verna, ganoderma ve fomes gibi mantar türleri çok zehirlidir. Bu zehirli türleri bazı hayvanlar tüketince zehirlenmez bunun nedeni de hayvanlardaki etkileşimin farklı olmasıdır. Ama yine halk arasında bu mantarlar hayvanlar tarafından tüketilince zehirli olmadıkları düşünülür.

MANTAR ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Mantar zehirlenmesi 3 saat içerisinde kendini belli eder. Vücut reaksiyona ilk girdiği an mide bulanması gibi belirtiler başlar.

- Mide bulantısı ardından kusma yaşanır.

- Baş dönmesi ve kişinin halsiz hissetmeye başlar.

- Sindirim ve sinir sistemini çökerten maddeler içeren bu mantarlar vücut hareketleri kısıtlamaya başlar. Kısmi felç benzeri bir durum yaşanmasına neden olur.

- Dolaşım yetmezliğine bağlı ishal ve aşırı terleme, kasılma görülür.

- Bilincini kaybeden hasta halusinasyon görmeye başlar.

MANTAR ZEHİRLENMESİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

2-3 saatte hafifi belirtiler ardından şiddetli belirtiler kendini gösterir. Aşırı sıvı kaybeden vücut böbrek ve karaciğer yetmezliğine kadar giden kötü sonuçlarla karşı karşıya kalır. İlk yapılması gereken şey hastanın bol su içmesi sağlanmalıdır. Ardından bir uzmana götürülmeli. Hızlı bir şekilde gerçekleşen zehirlenme ağır ve yavaş bir tedavi sürecine neden olur. Bazı vakalarda 24 saat içerisinde ölümle sonuçlanır. Uzmanlar vücuttaki toksinlenmeyi temizlemek için ağır antioksidan yüklü serum verilir. Damardan verilen serum kandaki kompilikasyonları azaltmaya çalışır. Aynı anda da midede kalan mantarlar endoskopi ile boşaltılır.