2020'nin mart ayında başlayan ve 2 yıldan uzun süredir devam eden maske takma zorunluluğu kalkacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 20 Nisan'da yapılacak olan Bilim Kurulu toplantısını işaret etti.

Çavuşoğlu: Bağımsızlık mücadelesinde Filistinli kardeşlerimizin yanındayız Çavuşoğlu: Bağımsızlık mücadelesinde Filistinli kardeşlerimizin yanındayız

Maske zorunluluğu hakkında açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Salgının seyri etkisini azaltmaya başladı. Şu an 19’a yakın ilimizde yoğun bakımda yatan hasta sayısı sıfır. Geçtiğimiz yaz 'Maskeli son yazımız olacak' demiştim. Geldiğimiz noktada bahar geldi, o noktaya gidiyoruz.  'En kötü günlerimiz geride kaldı, müsterih olun' diye sözüm olmuştu. Endişe etmeyiniz.'' açıklamasında bulundu.

Fahrettin Koca-4

Pandemide gelinen son noktayı da değerlendiren Koca, vaka ve vefat sayılarının son 1,5 yılın en düşük düzeyine gerilediğini hatırlatarak şöyle konuştu:

"Dünya gündemini 2 yıldır esir alan Koronavirüs salgını hala gündemimizde olsa da artık zihnimizden çıkarma zamanı gelmiştir. Bundan sonra kişisel korucuyu tedbirler ve aşı ile korunup günlük hayatımızı sürdürmek istiyoruz. Daha güvendeyiz artık, aşımız ve ilacımız var. Vaka sayımız dün itibarıyla 3 bin 200'e kadar düşmüş durumdadır. Hastanelerimizde, yoğun bakımlarda gittikçe hastalarımız azalmakta, koronavirüs servisleri peyderpey kapanmaktadır. Bu hafta çarşamba günü toplanacak Bilim Kurulu'muzda salgında gelinen noktayı ve mevcut tedbirleri ele alacağız. Maske ile ilgili alınacak kararlar olacak. Okullardaki maske kullanımı dahil ele alınacak."