Masumlar Apartmanı Han’ın hastalığı nedir? Dispozofobi ne demek?

TRT1 ekranlarında yayınlanan Masumlar Apartmanı’nda Han karakterini canlandıran Birkan Sokullu başarılı oyunculuğu ile dikkat çekiyor. İzleyiciler Masumlar Apartmanı Han’ın hastalığı nedir? Sorusunun yanıtını merak ederek gündemde sıkça sorguluyor. Peki Dispozofobi ne demek? Belirtileri nelerdir, tedavisi var mı? Masumlar Apartmanı Han’ın hastalığı olarak anlatılan dispozofobi hakkında merak edilenleri haberimizde derledik.

Aktüel 02.12.2020 - 12:12 02.12.2020 - 12:12 Bülent Deniz

Masumlar Apartmanı Han hastalığı ne? Masumlar Apartmanı Han neden kağıt topluyor?

 Simetri rahatsızlığı var. Normal hayatında çok temiz ve titiz olmasına rağmen akşamları da kılık değiştirerek çöp topluyor. Bu da evdeki temiz düzene bir başkaldırı olarak kabul ediliyor. Han’ın hastalığı "dispozofobi" yani kompulsif biriktirme hastalığı.

Ayrıca ilkokul öğretmenine saplantılı bir şekilde aşık olduğu anlaşılan Han’ın, ilişkilerinde sahiplenme duygusu da hastalık derecesinde yoğun.

Ekranların fenomen dizisi Masumlar Apartmanı'na dair her şey merak konusu. Gülseren Budayıcıoğlu'nun romanından uyarlanan Masumlar apartmanı karakterleri araştırılıyor. Birkan Sokullu'nun hayat verdiği Masumlar Apartmanı Han hastalığı ne? Kompulsif biriktirme hastalığı (Dispozofobi) nedir? Dispozofobitedavi edilebilir mi?

TRT 1'in sevilen dizisi Masumlar Apartmanı karakterleri her hafta sosyal medyanın gündemine oturuyor. Dizinin karakterleri ve dizide işlenen psikolojik rahatsızlıklar çok merak ediliyor. Masumlar Apartmanı Han hastalığı ne? Masumlar Apartmanı Han neden kağıt topluyor? Kompulsif biriktirme hastalığı (Dispozofobi) nedir ve tedavi edilebilir mi?

DİSPOZOFOBİ NEDİR?

Dispozofobi, kompulsif biriktirme hastalığı, istifçilik de denilen bu sorun, değersiz, sağlıksız, kullanılmayan tüm eşyaların biriktirilmesi ve atılamaması durumuna denir. Tutumlu olmak, bazı eşyaları ileride lazım olabilir düşüncesi ile saklamak biriktirme hastalığı değildir. Biriktirme hastalığında, toplanan ve bir türlü atılamayan eşyalarda bir düzensizlik ve tutarsızlık vardır. Bu yüzden koleksiyonculuktan da çok farklıdır. Kolleksiyonerler, sadece bir ya da birkaç alanla alakalı eşyaları toplarlar. Üstelik toplanan eşyalarda bir düzen ve intizam vardır. Hobilerini belirli bir disiplinle yürütürler. Biriktirme hastalığında ise düzensiz ve dağınık bir toplama özelliği olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, konu ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

  1. Gerekli gereksiz her şeyi biriktirme eğilimi
  2. Topladıklarını asla atamama, bunları birisi atmaya çalıştığında öfkelenme ve ileri düzeyde rahatsızlanıp kaygı duyma
  3. Kişinin sosyal hayatında da çeşitli derecelerde davranış bozuklukları göstermesi
  4. Genellikle toplanan eşyalar arasında bir benzerlik ya da bir bağlantı olmaması.
  5. Genellikle kontrolsüz biriktirme nedeniyle ev ve işyerlerinde hareket alanı pek olmaması. Yatak odasından banyoya kadar nerdeyse tüm odaların eşya ile dolu olması.

TEDAVİSİ NEDİR?

Eğer biriktirme durumu, kişinin kendisinin veya çevresindekilerin günlük hayatını engelliyorsa tedavi zamanı gelmiş demektir. Biriktirme hastalığı ile ilgili vakalarda hastalar genellikle kendi istekleri ile bir tedavi sürecine başvurmazlar. Çünkü bunun bir rahatsızlık olduğunu fark etmezler. Biriktirme hastalığı olanlarda antidepresan ilaçlar pek işe yaramaz. Bilişsel davranışçı terapiler, kısmen de olsa içgörünün ve farkındalığın geliştirilmesi fayda sağlayabilir.

Yorumlar
Cumhuriyet'in 'din düşmanlığı' dinmiyor: 'Dinci dernekler ülkeyi sardı'
Anastasiadis, Türkler'i tehdit etti!
Başörtülü kadına çirkin saldırı: 'AK Parti'nin köpeğisin, kapalısın diye namuslu musun?'
Medyascope'u fonlayan vakfın başkanı TSK'nın gizli bilgilerini ABD için istemiş!
Ruşen Çakır'ın 2005 yılında yaptığı haber, başına geldi!
Yunanistan’da aşı karşıtları polisle karşı karşıya geldi
'Çocuk haczi ve genç evlilik sorununa karşı 4 maymunu oynamayın'
Arab News'İN makalesi gündem oldu! KKTC'yi 5 ülke tanımak üzere
Bahçeli'den flaş 'Lozan' çıkışı: "Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır"
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@