Matrix filminin konusu nedir? Matrix filmi kaç seriden oluşmaktadır?

Matrix filminin konusu nedir? Matrix filmi kaç seriden oluşmaktadır? Matrix filminin oyuncu kadrosu ve daha birçok detay haberimizde yer alıyor.

Filmler 15.10.2020 - 15:36 08.09.2021 - 12:08

Matrix filmi dünya genelinde büyük beğeni toplayarak listelerin üst sıralarındaki yerini koruyor. Matrix filminin konusu, Marix filminin serileri, Matrix filminin oyuncuları, Matrix filminin yönetmeni, Matrix filminin yapımcısı, Matrix filminin senaristi ve film hakkında merak edilen daha birçok detayı sizin için derledik.

Matrix filminin konusu:

Bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson, gecelerini "Neo" lakabıyla program kırarak ve Matrix'i araştırarak geçirir. Esrarengiz biçimde Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo, yaşadığımız dünyanın aslında beyninde gerçekleşen bir simulasyon olduğunu, aslında Matrix'in içinde yaşadığını öğrendikten sonra oradan çıkarılır ve Morpheus'un önderliğindeki ekibe katılır. Neo asıl dünyada ilk nefesini aldıktan sonra simulasyona geri dönerek yaşanan olaylar çerçevesinde matrix'in ne olduğunu kavramaya çalışacak ve yeni kimliğiyle yüzleşecektir.

Filmdeki olaylar çok ileri bir tarihte teknolojinin son derece gelişmiş olduğu, yapay zekaya sahip makinelerin yaratılmış olduğu bir dünyada geçmektedir.Bu dünyada makineler ve insanlar arasında ortaya çıkmış, savaş sonucunda insan ırkı makineleri yenebilmek için onların enerji kaynağı olan güneş ışınlarının dünyaya inmesini engellemek adına, gökyüzünü kimyasal silahlarla siyah bulutlar oluşturmak suretiyle kapatmıştır.

Bunun sonucunda enerji ihtiyacını karşılayamayan makineler yeni enerji kaynakları bulmaya yönelir ve insan vücudunun çok iyi bir enerji motoru olduğunu fark eder. Böylece insanları köle olarak enerji üretimi için kullanmaya başlarlar ve herhangi bir isyan durumundan kaçınmak insanların için zihinlerini meşgul edecek bir program tasarlarlar. Böylece köle insanlar aslında bilinçsiz bir şekilde uyurken zihinleri makinelere bağlı bir şekilde Matrix programının içerisinde her şeyden habersiz sanal bir dünyada yaşamaya devam ederler.İşte Neo bu insan tarlalarında uyanır ve gerçek dünyada insanların yaşadığı tek yer altı şehri olan Zion'a götürülür ve gerçek dünyaya alıştıktan sonra Morpheus'un ekibiyle beraber makinelere karşı savaşmaya başlar.

Marix filminin serileri:

Matrix serisi 3 filmden oluşmaktadır. Bunlar;

The Matrix (1999)
The Matrix Reloaded (2003)
The Matrix Revolutions (2003)

Matrix filminin oyuncuları:

Keanu Reeves: Thomas A. Anderson/Neo

Laurence Fishburne: Morpheus

Carrie-Anne Moss: Trinity

Hugo Weaving: Agent Smith

Joe Pantoliano: Cypher

Gloria Foster: The Oracle

Marcus Chong: Tank

Julian Arahanga: Apoc

Matrix filminin yönetmeni:

Matrix filminin yönetmenlik koltuğunda Lana Wachowski ve Lilly Wachowski kardeşler oturmaktadır.

Matrix filminin yapımcısı:

Dünya çapında büyük ses getiren filmin yapımcı kadrosu da oldukça geniş. Yapımcı kadro şu şekilde;

Yapımcı: Joel Silver

Ortak yapımcı: Dan Cracchiolo

Uygulayıcı Yapımcı: Bruce Berman

Uygulayıcı Yapımcı: Andrew Mason

Uygulayıcı Yapımcı: Barrie M. Osborne

Uygulayıcı Yapımcı: Erwin Stoff

Uygulayıcı Yapımcı: Lilly Wachowski

Uygulayıcı Yapımcı: Lana Wachowski

Yardımcı yapımcı: Carol Hughes

Yardımcı yapımcı: Richard Mirisch

Matrix filminin senaristi:

filmin senaryosu da yine Lilly ve Lana Wachowski kardeşlere aittir.

Yorumlar