Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında görev yapan öğretmenlerin uzman ve Başöğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz 2022 tarihi itibariyle başlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında görev yapan öğretmenlerin uzman ve başöğretmenlik eğitimleri başlıyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi okullarda en az 10 yıl görev yapan öğretmenler aldıkları uzman öğretmenlik eğitimi sonrasında yapılacak olan sınavdan geçer not almaları durumunda Uzman Öğretmen, 10 yıl uzman öğretmen olarak görev yapan öğretmenler ise alacakları Başöğretmenlik eğitimi sonrasında yapılacak olan sınavdan geçer not almaları durumunda başöğretmenlik kariyerini alacaklar.  Öğretmenlerin uzman yada baş öğretmen olmaları durumunda maaşlarında yaklaşık 2 bin TL'ye kadar iyileştirmeler olacak. 

UZMAN ÖĞRETMENLİK EĞİTİMLERİ NE ZAMAN?

Uzman öğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz-5 Eylül, başöğretmenlik eğitimleri de 18 Temmuz-19 Eylül arasında gerçekleştirilecek. Eğitimler bu gece saat 00:01'de başlıyor.

YAZILI SINAV KASIM'DA YAPILACAK

2022-YKS yerleştirme sonuçları açıklandı 2022-YKS yerleştirme sonuçları açıklandı

Yazılı sınav için 26 Eylül-3 Ekim arasında başvuru yapılabilecek. Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı 19 Kasım'da 81 ilde gerçekleştirilecek. Sınav sonuçları 12 Aralık 2022'de duyurulacak.

Sertifika almaya hak kazanan öğretmenlerin sertifikaları 4 Ocak 2023'te düzenlenecek ve uzman öğretmen/başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023'ten itibaren bu unvanlar için öngörülen Eğitim öğretim tazminatından yararlandırılacak.

Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı'na, yazılı sınava başvuru tarihinin son günü itibarıyla adaylık dâhil öğretmenlikte 10 yıl hizmeti bulunan öğretmenler, Başöğretmenlik Eğitim Programı'na ise yazılı sınava başvuru tarihinin son günü itibarıyla uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan uzman öğretmenler başvurabilecek.