MEB'e ait kitapta skandal! Uygur yerine İbrani alfabesi...

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarda dağıttığı kitaplarda Uygur alfabesi yerine İbrani alfabesinin basıldığı görüldü.

Eğitim 09.11.2019 - 11:37 09.11.2019 - 11:37

Milli Eğitim'in okullara dağıttığı ders kitaplarında yapılan hata dikkatlerden kaçmadı.

MEB'e bağlı Talim ve Terbiye Kurulu tarafından takip edilerek onay verilen kitaplarda yaşanan bu hadise tepkilere neden oldu.

DERS KİTABI OLARAK OKUTULUYOR

Orta okul ve imam hatip ortaokulları için hazırlanmış Sosyal Bilgiler kitabında İbrani alfabesinin Uygur alfabesi olarak gösterildiği ortaya çıktı. 1.340.526 adet basılan kitap, dönem başından bu yana ders kitabı olarak okutuluyor.

“Yanlış alfabenin yer aldığı 1,5 milyon kitap toplatılmalı”

Armağan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u etiketleyerek yaptığı paylaşımını şu taleple bitirdi: 1,5 milyona yakın basılan bu Sosyal Bilgiler kitabı bir an önce toplatılmalı, gereken işlemler başlatılmalıdır. 

Türk Yazarlar Birliği Eski Başkanı Mehmet Doğan: Kasıt yok ama dikkatsizlik olabilir

Independent Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Doğan şöyle konuştu:

Kitabı bana bir öğretmen getirdi. Ağustos ayında basılmış. Malum artık MEB kitapları piyasada bulunmuyor kendi dağıtıyor. İlk bakışta alfabenin İbrani alfabesi olduğu anlaşılıyordu. Anlaşılmaması mümkün değil.

Kasıt olduğunu düşünmüyorum ama dikkatsizlik var. Belli ki kaynak olarak sağlam biir kaynak kullanmamışlar elektronik ortamda mahiyeti bilinmeyen bir şeyi kullanmışlar. Elektronik ortamda böyle bir sürü yanlış bilgi var.

Musevi tarihçi Baruh: Evet İbrani alfabesi

Armağan'ın sosyal medya hesabında paylaştığı yanlış alfabeyi Musevi kökenli Osmanlı tarihi uzmanı Lorans Tanatar Baruh'a da yorumlattık. Baruh söz konusu alfabenin iddia edildiği gibi İbranice olduğunu doğrulayarak dikkat edilince İbranice isimler olduğunu belirtti.

Doğu Türkistanlı Zülfikar Ali: Alfabe bizim değil

Yine Armağan'ın paylaştığı alfabe örneğini gösterdiğimiz Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı Zülfikar Ali adlı iş insanı da Uygur alfabesi diye paylaşılan alfabenin kendilerine ait olmadığını kaydetti.

MEB: İddia inceleniyor

Konuyla ilgili ulaştığımız Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri Armağan'ın sosyal medyasında dile getirdiği iddiayla ilgili olarak ilgili birimlerden bilgi istendiğini belirterek, alınacak bilginin kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

Yorumlar